Jump to content
שים לב! מטעמי אבטחה ההתחברות לפורום אפשרית כעת רק על ידי כתובת האימייל ולא שם התצוגה שלך. ×
iBass Logo

סט אפ / סטאפ / סט-אפ

Anemose

Recommended Posts

אל!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! עושה את העבודה ליומיים, ואז אתה מתחיל לנגן וכל הידיים שלך כתומות מחלודה...

כן שחכתי לציין שחשוב מאוד לייבש טוב טוב אותם איך שאתה מוציא אותם מהמים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בס"ד

אין כמו ללמוד לטפל לבד זה להבדיל כמו שכל פעם שאין לך כוח לילד שלך תשלח אותו לבייביסיטר  :)

למדתי המון דברים מלייזר לוייד (שמי שמכיר אותו יודע מה הוא מעולל לכלים שלו...) ומאז אני חוסך המון כסף...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• 2 חודשים מאוחר יותר...

מרגיש לי כאילו המיתרים קצת רחוקים מדי מהשריגים (זה מה שנקרא action?), ובחוברת של הגיטרה רשום שכשאני לוחץ על השריגים הראשון והאחרון אמור להיות מרווח של מ"מ בין המיתר לשריג השביעי. יש הרבה יותר מזה, נראה לי בסביבות ה-3 מ"מ.

זה בסדר ככה? או שצריך לכוון?

צירפתי תמונות שרואים גם את העקמומיות של הצוואר, וגם את המיתרים כשאני לוחץ ולא לוחץ.

מה לעשות?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

טוב כנראה שמנגנון צירוף התמונות פה לא עובד, אז הנה הם משרת שלי:

100_8058.JPG

[img width=248 height=600]http://felis.co.il/bass/100_8063.JPG

[img width=600 height=376]http://felis.co.il/bass/100_8064.JPG

[img width=600 height=360]http://felis.co.il/bass/100_8065.JPG

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כשאתה לוחץ את המיתר לסריג הראשון והאחרון, אמור להיות בסריג 7 מרווח שמאפשר להעביר כרטיס ביקור בין המיתר לסריג, לא יותר מזה.

הצוואר עקום וצריך למתוח את הטראס רוד. עושים את זה בהדרגתיות, רבע סיבוב כל פעם (פעם ביום) בכיוון השעון, ואם אתה לא בטוח במה שאתה עושה, קח את הבס למישהו שמבין.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כמו שכתבתי לפני כמה דקות: תלחץ את המיתר לסריג הראשון והאחרון, ובסריג 7 צריך להיות מרווח בין המיתר לסריג שמאפשר להעביר כרטיס ביקור. עובר יותר מזה? => הצוואר עקום, וצריך למתוח את הטראס רוד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הצוואר עקום וצריך למתוח את הטראס רוד. עושים את זה בהדרגתיות, רבע סיבוב כל פעם (פעם ביום) בכיוון השעון, ואם אתה לא בטוח במה שאתה עושה, קח את הבס למישהו שמבין.

איפה שקניתי את הבס (מיוזיקול ב"ש) הסתכלו עליה ביום שקניתי ואמרו שהיא בסדר, אז האמנתי.

בכל אופן, סובבתי רבע סיבוב בכיוון השעון (למעלה ימינה) ונראה מחר מה קורה עם זה. כמה סה"כ אני אצטרך לסובב לפי דעתך?

לפחות פיתחת שרירים בזמן האחרון...

יותר תסכול שאני לא מצליח לעשות דברים שאני רואה ביוטיוב למתחילים, אך הקלה שיש מצב שזה לא אשמתי. :)

איך אתה מצליח לזהות עקמומיות צוואר ?

הנה סימנתי פס אדום ישר. תראה שהחלק העליון קרוב להדסטוק מעוקל פנימה. בצילום זה אפילו פחות בולט.

post-174-14166081454972_thumb.jpg

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כמה סה"כ אני אצטרך לסובב לפי דעתך?

עד שהמרווח בין המיתר לחלק העליון של סריג 7 יהיה עובי של כרטיס ביקור, כשאתה לוחץ את המיתר בסריג ראשון ואחרון ביחד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בנאדם!

אם אתה לא בטוח מה אתה עושה אז תן למישהו שמבין את הבס, שיעשה לך סטאפ

או שילמד אותך, אבל לא נשמע לי רעיון כל כך טוב ללמוד את זה בהתכתבות.

זה מה שנקרא crash course in brain surgery.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בס"ד

בהזדמנות זאת נדגיש: בס (או כל כלי אחר) משעינים רק על סטנד או בשכיבה ולא מאחסנים אותה בתנאי טמפרטורה קיצוניים

של חום או קור (לדוג' בגז' של רכב באוגוסט...)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בנאדם!

אם אתה לא בטוח מה אתה עושה אז תן למישהו שמבין את הבס, שיעשה לך סטאפ

או שילמד אותך, אבל לא נשמע לי רעיון כל כך טוב ללמוד את זה בהתכתבות.

זה מה שנקרא crash course in brain surgery.

יש לי ניסיון נרחב בלתקן דברים ולהתעסק עם ברגים וכל מיני כאלה.

סיבוב של בורג אחד, לא זה מה שינצח אותי. :)

בכל אופן, קראתי קצת עוד על הנושא באינטרנט וזה. יש מקומות שאומרים שצריך להיות מרווח של כרטיס ביקור כשאני לוחץ על השריג הראשון וה-15, ולא הראשון והאחרון (שהוא 24 אם אני לא טועה). עם מי ללכת?

המצב כרגע הוא שאם אני לוחץ ב-1 ו-15, יש בדיוק מרווח של כרטיס ביקור ואם זה 1 ו- 24 אז יש עוד קצת לסובב שם.

מהתחלה (אתמול) סובבתי כבר כסיבוב שלם, במדרגות של רבע סיבוב כל כמה שעות.

איך להתקדם מכאן?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כן. ככה כשמתסכלים על הגיטרה לא נראה יותר מדי הבדל, אבל אתמול היה המרחק בין 3 ל-4 מ"מ ועכשיו זה נראה יותר בסביבות המ"מ וחצי.

בנוחות נגינה אני לא סגור עדיין כי אני גם ככה מנגן גרוע. בכל אופן נתתי לו עוד קצת פחות מרבע סיבוב (כבר נהיה קשה לסובב, נראה לי זה סימן).

אני אתן לו כמה שעות ונראה מה קורה. בגדול אבל זה נראה לי שזה כבר מוכן, או ממש כמעט.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ממה שאתה מתאר, הצוואר התיישר לא רע. הורד אקשן למינימום (הכי נמוך שאפשר בלי שיש זמזום או שהצליל נחנק באף אחד מהסריגים), וסובב עוד קצת. אם יש זמזומים בסריגים הנמוכים (סביבות 4-5), שחרר רבע סיבוב בכיוון ההפוך, ותחזור לכאן לעדכן איך זה מתקדם. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

להוריד אקשן בבורג של הטראס רוד? או בדרך אחרת? לפי מה שרשמת זה נראה כאילו זה שני דברים שונים.

בכל אופן, מתחיל להיות קשה לסובב. זה בטוח לסובב ככה?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מטרת סיבוב הטראס הוא להקנות לצוואר קושיות מסויימת כדי להחזיק את הצוואר ישר בזמן שמיתרים מתוחים עליו ומאיימים לכופף אותו למעלה.  זה כל מה שהוא עושה.

אם הצוואר ישר, זה הזמן לעבוד על גבהי האוכפים בגשר.  כל סדר פעולות אחר יוביל לסטאפ טוב בנקודה מסויימת ורע באחרת.

ושוב, אם לא עשית סטאפ מעולם, ולא התנסית על גיטרה זוטרה, עדיף שתעזר במישהו מקצועי, שלא תבכה על טעות שקרתה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

להוריד אקשן בבורג של הטראס רוד? או בדרך אחרת? לפי מה שרשמת זה נראה כאילו זה שני דברים שונים.

בכל אופן, מתחיל להיות קשה לסובב. זה בטוח לסובב ככה?

אתה צודק שזה כולה כמה ברגים וסה"כ דבר די פשוט להבנה וביצוע אבל חסר לך ידע וניסיון שחייבים כדי לעשות את זה נכון.

אם עושים את זה לא נכון ומגזימים קצת ה truss rod עלול להישבר ואז אתה בצרה.

ב"הורדת אקשן" אילן התכוון להנמכת גובה האוכפים בגשר. לא לעוד סיבוב truss rod.

אם הצוואר ישר, זה הזמן לעבוד על גבהי האוכפים בגשר.  כל סדר פעולות אחר יוביל לסטאפ טוב בנקודה מסויימת ורע באחרת.

ושוב, אם לא עשית סטאפ מעולם, ולא התנסית על גיטרה זוטרה, עדיף שתעזר במישהו מקצועי, שלא תבכה על טעות שקרתה.

+1

סיבוב ה truss rod נועד כדי ליישר אותו - לפצות על העוקם שנגרם לו כתוצאה ממתח המיתרים.

אחרי שזה נעשה, את האקשן ניתן לכוון ע"י משחק עם גובה האוכפים והנאט. את הנאט יותר קשה לסדר (אבל גם לא צריך להתעסק איתו אח"כ כל הזמן) ולכן מומלץ לעשות סטאפ ראשון אצל מישהו מוסמך שיביא את הבס למצב אופטימלי על כל חלקיה. וגם תקבל הסבר מפורט ונכון על כל הסיפור.

אח"כ אפשר לעשות תיקונים קלים לבד כל אימת שהבס משתנה, בעיקר במעברים בין עונות.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

...את הנאט יותר קשה לסדר...

במקרה הנ"ל אני לא בטוח כמה זה נכון, הבס שלו אמורה להיות עם הנאט של וורוויק (Just-A-Nut III) שניתן לכיוון בעזרת מפתחות אלן כאלה.

במידה ואכן מדברים על וורוויק ואני לא סתם מדמיין דברים, תוכל לקרוא קצת בסטיקיז כאן:

http://forum.warwick.de/21-warwick-bass-customer-support

הנאט המתכוונן זה לא דבר כל כך רגיל וגם הגשר של וורוויק קצת שונה ויש כאן הסבר לאיך לכוון את שניהם.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מוכרח להגיד משהו, ואני מקווה שתבינו שמתוך דאגה לכלי הנגינה האהובים שלכם.

לפשט תהליך של סטאפ לכדי "סיבוב בורג בטראס"  "שיוף נאט"  "ליטוש שריגים"  זו טעות שמחירה עשוי להיות נקוב בסופה.

אמנם גיטרה היא כולה עץ ומיתרים, וסיבוב של טראס משפר אקשן, אבל גם שיר הוא רצף אקורדים שכולנו יודעים לנגן אותו, ובכל זאת לאף אחד בפורום הזה לא קוראים מתי כספי.

אפשר לסובב ולשייף ולהועיל, אבל כדאי גם להבין מה קורה בכל מהלך כזה, ואיך הוא משפיע על החלקים האחרים.

יש תהליכים שהם חד כיווניים, ואין חזור מהם

כמו שרונן אמר, סובבת יותר מדיי? שברת?  תלה אותה בסלון כמו פוחלץ של כלב אהוב.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אתה בטוח שיש כזה נאט ב Rockbass?

גם אם כן, הייתי ממליץ לא להתעסק עם זה ללא ניסיון והבנה. סתם עוד מקום להסתבכות.

ע"פ האתר של וורוויק זה נראה שכן.

אמנם זה קצת מסבך, אבל סה"כ זה לא שקצת משחק עם הנאט הזה יכול לעשות משהו בלתי הפיך, במקרה הכי גרוע כמה מהפרטים לא מנגנים כמו שצריך ואז פשוט מעלים אותו עוד קצת למעלה. אני אישית חושב שכל עוד זה דברים הפיכים כמו הנאט הזה של וורוויק או האקשן בגשר וגם במידה מסויימת הטראס רוד כל עוד עובדים איתו בעדינות זה סבבה לשחק איתם קצת, ככה אני הכרתי יותר טוב את כל הקטע הזה ואלה גם דברים קטנים שלדעתי כל בסיסט כדי שידע מפני שאין צורך ללכת לאיש מקצוע כדי לכוון אינטונציה או לסדר את האקשן על מיתרים חדשים. כמובן שבמקרים של שיוף נאט או ליטוש סריגים וכל הדברים הבלתי הפיכים המפחידים האלה בחיים לא הייתי נוגע בכלי שלי ואני מעדיף לשלם לאיש מקצוע שיודע מה הוא עושה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

טוב אז ככה. בסוף הגעתי למצב שהצוואר די ישר והרבה יותר נוח לנגן על הגיטרה. נראה לי אני אפסיק בשלב הזה להתעסק עם הבורג. שום דבר לא נשבר! הפלא ופלא. אני מבין את הסיכונים בלהתעסק עם הדברים האלה, אבל לא נראה לי שאני אמצא מישהו בבאר שבע שיעשה לי סטאפ וילמד אותי כמו שצריך (אלא אם יש לכם המלצות). לנסוע לתל אביב שעה לכל כיוון רק בשביל שהוא יסובב לי בורג ויגיד לי לחזור מחר לראות מה קרה עם הצוואר זה קצת מופרך.

אתם צריכים לזכור שרק הרגע קניתי את הגיטרה ונראה לי שלפני שאני אלמד איך לבנות אותה מאפס ולהבין איך הכל עובד שם ביחד עם הכל, כדאי שאני אלמד קצת לנגן. זה כל מה שעשיתי - הבאתי את הגיטרה למצב יותר נוח וטוב לנגינה.

תנו לי ללמוד קצת, ואני אתקדם משם.

תודה על העזרה (למי שעזר ולא התעסק במסע הפחדות)!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אבל לא נראה לי שאני אמצא מישהו בבאר שבע שיעשה לי סטאפ וילמד אותי כמו שצריך (אלא אם יש לכם המלצות). לנסוע לתל אביב שעה לכל כיוון רק בשביל שהוא יסובב לי בורג ויגיד לי לחזור מחר לראות מה קרה עם הצוואר זה קצת מופרך.

אתה באמת לא חייב לנסוע עד לתל אביב כדי ללמוד סטאפ בסיסי.

אני למדתי את זה בבית מהמון קריאה וצפיה בסרטוני הדרכה של מומחים בעניין

ואפילו אם היית מחפש פה בפורום, היית מוצא המון מידע כדוגמת האשכול הזה

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

איזה סריגים? אם בסביבות 4-7, שחרר קצת את הטראס רוד. אם מזמזמים הסריגים הגבוהים ביותר (סביבות 20), תמתח אותו עוד קצת. יכול להיות שאחר כך תצטרך להרים טיפה אקשן מהגשר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ובמיתרים הפתוחים יש זימזום?

אם לא אז הבעיה באופן וודאי אינה בנאט.

נסה להסתכל כפי שהצעתי לך מקודם ולראות אם הצוואר ישר. אם נראה שהוא מתוח מידי צריך לשחרר קצת את הטראס רוד. אם הוא ישר צריך להגביה את האוכפים עד לנקודה שלא יהיה זמזום - או לא כזה שמפריע לך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

צוואר ישר, עם טיפה עקמומיות:

במיתרים פתוחים אין זמזום.

בעצם, כשחושבים על זה - אין באמת זמזום. זה סתם אני לא יודע לנגן. אולי במיתר E, וזה רק אם אני מתאמץ לעשות שיהיה זמזום.

אני צריך להאשים בעיקר את עצמי, לא את הגיטרה. :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

היי :).

כמה סטאפ עולה?

אני מניח שלא בכל החנויות המחירים הם אותו הדבר..אבל יש איזה ממוצע? 100 שקל? 200 שקל?

אתם ממליצים על מקומות מסוימים?(איזור צפון)

ותוך כמה זמן הבאס תחזור מהסטאפ?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

עצה שלי מתוך ניסיון:אל תעשה סטאפים בכלי זמר!(חוץ מהסניף בנתניה שהסטאפיסט שם מעולה)

אני מכיר רק אחד בצפון שעובד בחנות בוסטר בחיפה(רחוה הפועל 3)אין לי ניסיון איתו אבל הבנתי שהוא טוב.

לדעתי שווה לך להגיע למרכז כי יש לך 3 סטאפיסטים טובים ואמינים:

אלון שגיא-ת''א

הרצל-ר''ג

פאר גולן-רמה''ש

סטאפ עולה בין 180 ל250...תלוי במקום וחשוב לזכור שזה לא כולל מיתרים, הבס תחזור מהסטאפ בטווח של 3 ימים-שבוע או אפילו יום למחרת. זה תלוי בעומס

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כל מילה נוספת מיותרת, ואם אתה כבר בא לסטאפיסטים במרכז בשום אופן אל תתבייש לשאול שאלות ולברר מה הוא מתכנן לעשות ומה הבעיה ושיסביר לך קצת שתלמד לטפל בבעיות סאונד קטנות יותר שלא בהכרח מצריכות סט אפ, והייתי ממליץ להביא איתך מיתרים שאתה רוצה ולבקש מהם להחליף באותה הזדמנות.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

צור חשבון חדש או התחבר לחשבון קיים בכדי להגיב

עליך להירשם בכדי לכתוב תגובה

צור חשבון

פתח חשבון בפורום. זה קל ומהיר!

הירשם לפורום

התחבר

משתמש רשום? התחבר כאן.

התחבר כעת
  • Create New...