Jump to content
שים לב! מטעמי אבטחה ההתחברות לפורום אפשרית כעת רק על ידי כתובת האימייל ולא שם התצוגה שלך. ×
iBass Logo

מה חדש בספרייה?

huckbuc

Recommended Posts

הספרייה של iBass מכילה תווים מדויקים לגיטרה בס (נקראים גם "טרנסקריפציות", "טרנסקריפשנים", או Bass Transcriptions) של שירים, כפי שנוגנו בהקלטות המקוריות.  התווים ניתנים להורדה כקבצי pdf באיכות גבוהה ובחינם.

דיון זה מכיל עדכונים על השירים החדשים שהתווספו לספרייה.

-------------------------------------------

לספרייה עלו התווים של העולם שמח של כוורת.  אלון אולארצ'יק כמובן על הבס.

שמעתי את השיר בטח מאות פעמים, אבל רק עכשיו הבנתי מה קורה בדיוק מבחינה ריתמית בפתיחה - הצליל הראשון נופל בדיוק על ה-one.  תמיד חשבתי שיש קדמה של שלוש שש-עשריות, ובאמת הקצב לא הסתדר בהמשך.  הנה קובץ אודיו שהכנתי של הפתיחה עם קליק: https://soundcloud.com/yuvaln/jst0fcmdsajk

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

קבלו את "שלח לי שקט", הלהיט של להקת בלאגן משנת 1992.

יש מצב שזה השיר הפשוט ביותר לנגינה מבין 78 השירים שעלו עד כה לספרייה.  אם מסתובבים פה מורים לבס, אז נראה לי שזה שיר שכמעט כל תלמיד יוכל לנגן אחרי שיעור או שניים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

התוספת הטרייה לספרייה היא "כל השבוע לך" של החלונות הגבוהים, עם שמוליק ארוך על הבס.  זה השיר הישן ביותר עד כה בספרייה - מ-1967.

בגלל ההקלטה הפרימיטיבית, ובגלל הריוורב שאני חושב שהוסיפו לבס (!), היה לי קשה במקומות מסוימים להבדיל בין שמיניות לבין רבעים, אז קחו את התווים בעירבון מוגבל.  אני גם לא סגור על הצליל הראשי של הבס בתיבה 89 (ארבע תיבות מהסוף) ואשמח לחוות דעת נוספת.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לספרייה התווספו התווים של "ילד מזדקן".  אנחנו בערך ברבע הדרך להעלאת כל השירים של כוורת.

שתי נקודות ששמתי אליהן לב לראשונה: (1) מיתר מי של אולארצ'יק קצת לא מכוון!  זה יחסית בולט כשהוא מנגן פה נמוך.  (2) בין 2:28 ל-2:35 (מיד אחרי הסולו) יש חוסר תיאום ריתמי בין הבס לבין השירה, או שתפקיד הבס הוא סינקופטי באופן מוזר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הספרייה התחדשה היום בשני שירים.  הראשון הוא תרומת בכורה של המשתמש @Kuriliny - השיר "שום פרס" של הרכב הפרוג-רוק הישראלי "ארבע עשרה אוקטבות" (יוני רכטר ואבנר קנר) מ-1975.  אבנר יפעת על הבס.  מומלץ לכל חובבי הפוליריתמיקה.

השיר השני הוא "זה הגשם" של נורית גלרון, עם מיקי שביב על הבס.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הספרייה התחדשה ב"נחמד" של כוורת.  עד שלא הוצאתי את התווים לא שמתי לב כמה תפקיד הבס עמוס. מעניין.

ונכון שהסיום של השיר מזכיר את הסיום של "Blue Eyes" של אלטון ג'ון?  הנה שני הסיומים ברצף -

https://soundcloud.com/yuvaln/nice-vs-blue-eyes

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בתאריך 20.8.2020 at 18:16, huckbuc כתב:

הספרייה התחדשה ב"נחמד" של כוורת.  עד שלא הוצאתי את התווים לא שמתי לב כמה תפקיד הבס עמוס. מעניין.

תודה רבה! הרבה זמן קיויותי לזה :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שני שירים חדשים: "סוף עונת התפוזים" של תמוז עם איתן גדרון בבס, ו"אליעזר בן יהודה" של מתי כספי.

הביצוע הזה של "אליעזר בן יהודה" היה אולי השיר הראשון ששמתי בו לב, בתור ילד, לתיאום הדוק בין הגיטרה בס לבייס דראם.  גם היום השילוב הזה נשמע לי נהדר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 57 דקות, iBass כתב:

יובל, אם מותר בקשות מיוחדות אשמח מאוד באופן אישי לתווים של ״ככה היא באמצע״, בגירסה של כוורת כמובן.

מאה אחוז, יבוצע.

בדיוק היום העליתי שיר אחר של כוורת - "לא ידענו מה לעשות".

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בבקשה: לספרייה עלו התווים של "ככה היא באמצע".  היה יותר מאמץ מהרגיל, אבל לטעמי יצא אחד השירים הכי מספקים לנגן יחד עם ההקלטה (עוד שיר שכיף לי במיוחד לנגן אותו, ואני חוזר אליו שוב ושוב: "שטח ההפקר").

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני כשעה, huckbuc כתב:

בבקשה: לספרייה עלו התווים של "ככה היא באמצע".  היה יותר מאמץ מהרגיל, אבל לטעמי יצא אחד השירים הכי מספקים לנגן יחד עם ההקלטה (עוד שיר שכיף לי במיוחד לנגן אותו, ואני חוזר אליו שוב ושוב: "שטח ההפקר").

יובל המון תודות. אני ממש אוהב את השיר הזה ואין ספק שאלמד אותו note by note !

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• 3 שבועות מאוחר יותר...

יד שמאל שלי החלימה כמעט לגמרי מתאונת כדורסל אידיוטית, אז הנה סוף סוף טרנסקריפציה חדשה: "היא לא דומה" של ארקדי דוכין, שמנגן בשיר בס בעצמו.

רק עכשיו, כשרציתי לברר באיזו שנה השיר יצא, גיליתי שדוכין חיבר אותו במקור בשביל אריק סיני.  מצ"ב הביצוע המקורי, מ-1992:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בתאריך 29.9.2020 at 18:18, huckbuc כתב:

יד שמאל שלי החלימה כמעט לגמרי מתאונת כדורסל אידיוטית, אז הנה סוף סוף טרנסקריפציה חדשה: "היא לא דומה" של ארקדי דוכין, שמנגן בשיר בס בעצמו.

רק עכשיו, כשרציתי לברר באיזו שנה השיר יצא, גיליתי שדוכין חיבר אותו במקור בשביל אריק סיני.  מצ"ב הביצוע המקורי, מ-1992:

קודם כל רפואה שלמה.

לגבי השיר, חידשת לי שהשיר נכתב עבור אריק סיני. לטעמי הביצוע של ארקדי הרבה יותר טוב.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

גם לטעמי הביצוע של ארקדי דוכין יותר יפה. 

ומסתבר שזה לא השיר המפורסם היחיד של דוכין שהוא כתב במקור לאריק סיני.  הנה "צובר בשקט" בביצוע המקורי, עם פער עוד יותר גדול לטובת דוכין, לטעמי:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

"רחוב הנשמות הטהורות" עלה לספרייה.  אחד מתפקידי הבס העמוסים במוזיקה הישראלית, עם צליל כמעט הכי מפרט שיכול להיות.  הבסיסט הוא אודי קדישזון.

להקלטה יש היסטוריה קצת מפתיעה: את השיר כתב נתן כהן בזמן שהיה חייל ב"צוות הווי הנדסה קרבית", והוא הוקלט במקור - תחת הניהול המוזיקלי של מתי כספי - במסגרת צוות ההווי בשנת 1972.  שניים מחברי הצוות, נתן כהן ויורם ירוחמי, הקימו אחרי שהשתחררו מהצבא יחד עם נאוה ברוכין את להקת "הנשמות הטהורות".  ההקלטה של השיר שהופיעה באלבום (היחיד) של הלהקה, בשנת 1974, היא ההקלטה של צוות הווי הנדסה קרבית, כך שברוכין לא השתתפה בה, וגם ירוחמי למעשה לא השתתף בה, כי היה חולה ביום ההקלטה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה נוגן במפרט? רציתי לענות לפוסט על הנשמות הטהורות אבל יצאה לי הודעה עצמאית. אז תהיה נשמה טהורה ותמחק?

עריכה אחרונה על ידי Sunny
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

עוד שיר חדש: "כל דבר קט", שיר סולו של אלון אולארצ'יק, עם אבי יפרח על הבס.

אבי יפרח ואשר פדי פרצו בתחילת שנות התשעים בתור צמד בס-תופים פנומנלי, ואם אני זוכר נכון, מי ש"גילה" אותם היה אולארצ'יק, שגייס אותם (ואת הגיטריסט ברק חנוך) להרכב שלו.  הייתי בהופעה של ארבעתם בלוגוס ז"ל, עוד לפני שיצא האלבום, וזאת היתה חוויה משמעותית.  המתופף שניגנתי אתו באותה התקופה היה מיודד עם אשר פדי, ודרכו התגלגלתי איכשהו לדירה שאבי יפרח ואשר פדי (ואולי גם ברק חנוך) גרו בה בתל אביב, אוף שינקין.  הדבר המרכזי שאני זוכר מהביקור זה אוסף התקליטים (כן, תקליטים מוויניל) של אבי יפרח, שהיה האוסף האקלקטי ביותר שאי פעם ראיתי: להקת אבבא לצד אלבומי פיוז'ן לצד הגבעטרון וכו' וכו'.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שני שירים חדשים, שניהם של כוורת: "שיר הטמבל" ו"סוכר בתה".

בזה הגענו בדיוק לאמצע הדרך של "פרויקט כוורת": 17 מ-34 השירים שלהם עלו לספרייה. (אני מתכוון לשירים שיצאו באלבומים המקוריים, לא כולל התוספות ממהדורת ה-CD.)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

@Tomer.N.T העלה אתמול לספרייה את "אם היה לי לב זהב" של כוורת.

אני העליתי אתמול את "תפסתי ראש על הבר" של שלום חנוך, עם אוהד אינגר על הבס.  אשמח אם מישהו יוכל לעזור לי להבין מה קורה בתיבות 85 ו-86 (5:10 לתוך השיר) - יש שם כמה דאבל-סטופים חלשים וגבוהים, שמתערבבים בתפקיד של הגיטרה, ואני ממש לא בטוח במה שכתבתי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה רונן!  אתה חושב שזה קורה בכל שלוש הפעמים שכתבתי דאבל סטופ, כלומר ככה?

image.png.e027049672bc7dfbd8a4160428075315.png

בנוסף, יש דאבל סטופ אחר (אני חושב), על ההתחלה של התיבה השנייה מבין השתיים האלה, נדמה לי של מי וסול דיאז (עם סלייד שמוביל אליהם):

image.png.6db80612586afd0649034c5913884566.png

אבל זה דאבל סטופ עוד יותר חלש ואני לא בטוח בתווים שלו.  רונן, מה אומר?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא בדיוק...  בפעם החלשה נדמה לי שהמי יציב והסלייד הוא רק מסול דיאז ללה. בשני הסליידים הבאים היותר חזקים זה סלייד של קוורטה - רה דיאז למי וסול דיאז ללה.
שלחתי לך סירטון (גילוי נאות לקוראים) בו ניגנתי את מה שאני שומע. במידה ותסכים איתי אתה מוזמן לכתוב את זה בתווים.  

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

צור חשבון חדש או התחבר לחשבון קיים בכדי להגיב

עליך להירשם בכדי לכתוב תגובה

צור חשבון

פתח חשבון בפורום. זה קל ומהיר!

הירשם לפורום

התחבר

משתמש רשום? התחבר כאן.

התחבר כעת
  • Create New...