Jump to content
שים לב! מטעמי אבטחה ההתחברות לפורום אפשרית כעת רק על ידי כתובת האימייל ולא שם התצוגה שלך. ×
iBass Logo

מה חדש בספרייה?

huckbuc

Recommended Posts

Just now, huckbuc said:

שני שירים חדשים:

- "שקט שקט" של להקת דודה, עם אלון נדל על הבס.  לא הצלחתי להחליט אם זה פרטלס או לא.

- "הדפוק הזה" של ירמי קפלן עם ג'נגו. הוציאו את המפרטים!

אלון אומר שלא פרטלס

עריכה אחרונה על ידי Sunny
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יאללה עוד אחד: "גוליית" של כוורת. 

זה השיר הראשון שניגנתי אי פעם על בס, בסביבות גיל 14, עוד לפני שהיתה לי בכלל גיטרה בס.  התאמנתי בלנגן אותו על הגיטרה הקלאסית של אחי הגדול, בהתחלה רק על מיתר אחד, ואחרי שהבנתי את הלוגיקה של המיתרים והשריגים (ידעתי אז כבר לא מעט תיאוריה של מוזיקה), על כמה מיתרים.  אחרי כמה שבועות הגיעה גיטרה בס אמיתית (Aria Pro II CSB-300) וניגנתי כבר עליה.  לבושתי, אני לא מצליח להיזכר במה השתמשתי בתור מגבר, כי את המגבר האמיתי הראשון שלי (פנדר בייסמן) קניתי רק בהמשך.  סביר להניח שהשתמשתי במערכת הסטריאו.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

במסגרת בולמוס כוורת, עלו לספרייה התווים של הקטע האינסטרומנטלי "יוסי מה נשמע".  עוד עלה השיר "מה שעובר עלי" של איפה הילד, עם חמי רודנר כמובן על הבס.

אבל הממתק האמיתי היום הוא שיר הפתיחה של "זהו זה", בביצוע להקת ברוש עם יוסי מנחם על הבס.  כיף לנגן אותו, אבל פה נכונה לי הפתעה.  הגליסנדו המפורסם ביותר של גיטרה בס במוזיקה הישראלית, אני חושב, הוא זה שב- 0:28 בשיר. היום לראשונה השוויתי את הצליל ששומעים לצליל שרואים בקליפ, וחזיז ורעם - זה לא אותו הצליל!  האוזניים שומעות פה גבוה (על מיתר סול), אבל העיניים רואות לה (על מיתר רה), סקסטה שלמה מתחתיו.  פייק ניוז!

12802015_zehuzegliss.png.e78c3aa7a4782df70a5f1dd8d5708984.png

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מסכים עם החזיז, לא כ"כ לגבי הרעם. הגליסנדו המנוגן הוא מהצליל לה למי - קווינטה למעלה (לא פה, למרות שקל להתבלבל).אחרי שהייה על מי האצבע נמרחת קצת לאחור. הגליסנדו המצולם הוא של קוורטה - מהצליל מי ללה. לדעתי הנגינה מתרחשת על מיתר D  כי הסאונד די עבה ולא אופייני למיתר G.

* (מיתר D ולא A כפי שכתבתי בטעות בהתחלה)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

@RT - צודק!  זה באמת מי, הצליל הגבוה שמנוגן.  תיקנתי בתווים.  תודה.  מסכים גם לגבי המיתר שעליו הצליל מנוגן, וכתבתי קודם "על מיתר סול" בעיקר כדי להבהיר שלא מדובר בצליל נמוך יותר באוקטבה. 

אבל הקובלנה המקורית שלי שרירה וקיימת:  פייק ניוז!  ועוד כזה שהחזיק מעמד 42 שנה!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

On 11/7/2020 at 2:17 AM, huckbuc said:

במסגרת בולמוס כוורת, עלו לספרייה התווים של הקטע האינסטרומנטלי "יוסי מה נשמע".  עוד עלה השיר "מה שעובר עלי" של איפה הילד, עם חמי רודנר כמובן על הבס.

אבל הממתק האמיתי היום הוא שיר הפתיחה של "זהו זה", בביצוע להקת ברוש עם יוסי מנחם על הבס.  כיף לנגן אותו, אבל פה נכונה לי הפתעה.  הגליסנדו המפורסם ביותר של גיטרה בס במוזיקה הישראלית, אני חושב, הוא זה שב- 0:28 בשיר. היום לראשונה השוויתי את הצליל ששומעים לצליל שרואים בקליפ, וחזיז ורעם - זה לא אותו הצליל!  האוזניים שומעות פה גבוה (על מיתר סול), אבל העיניים רואות לה (על מיתר רה), סקסטה שלמה מתחתיו.  פייק ניוז!

12802015_zehuzegliss.png.e78c3aa7a4782df70a5f1dd8d5708984.png

שוד ושבר, תכף נשמע שזה בכלל לא נוגן על פנדר, ואם כן אז על פרטלס, ושלקחו את החתיכת סרט שש עשרה מילימטר של הבסיסט מאיזה פח בחדר העריכה! או יותר גרוע, שביקשו ממחלקת הארט והפרופס איזו גיטרה ואמרו למנהל אולפן בטלויזיה הלימודית לעשות ככה עם האצבע

מה שהגיוני כי לא רואים אף נגן - לא את הפנים ולא את הגוף רק ידיים. גם הפרקשן לא עושה מה ששומעים. בקיצור זה מאה אחוז מבויים ולא מנוגן באמת

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

Just now, Sunny כתב:

או יותר גרוע, שביקשו ממחלקת הארט והפרופס איזו גיטרה ואמרו למנהל אולפן בטלויזיה הלימודית לעשות ככה עם האצבע

או הכי גרוע, זה לא מנהל אולפן אלא האצבע של חיים יבין שבדיוק יצא מהשירותים ותפסו אותו להשלים מניין בצילומים כי יוסי מנחם היה בדיוק בגן החיות התנכי, מאכיל תוכים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רונן, אני חושש שאתה מתבלבל בין "הטלוויזיה הלימודית" (כיום "החינוכית"), ששכנה ברחוב קלאוזנר ברמת אביב ושבמסגרתה שודרה "זהו זה" המקורית, לבין "הטלוויזיה הישראלית" עם חיים יבין, שהבניין הראשי שלה שכן לא רחוק מגן החיות התנ"כי הישן בירושלים.  אילן בטח יוכל להרחיב.  (היי, אני זכיתי בתור נער להצטלם מנגן ב"שמיניות באוויר", בבניין הדלוח ההוא בירושלים, אי אז באמצע שנות השמונים).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

8 hours ago, huckbuc said:

רונן, אני חושש שאתה מתבלבל בין "הטלוויזיה הלימודית" (כיום "החינוכית"), ששכנה ברחוב קלאוזנר ברמת אביב ושבמסגרתה שודרה "זהו זה" המקורית, לבין "הטלוויזיה הישראלית", שהבניין הראשי שלה שכן לא רחוק מגן החיות התנ"כי הישן בירושלים.  אילן בטח יוכל להרחיב.  (היי, אני זכיתי בתור נער להצטלם מנגן ב"שמיניות באוויר", בבניין הדלוח ההוא בירושלים, אי אז באמצע שנות השמונים).

אני ביליתי בטלויזיה הלימודית בילדותי כי דוד שלי היה אנימטור שם (עשה את האנימציה לבלי סודות וכל מיני תכניות באנגלית...) גם עבדתי שם בשנות התשעים. מכירה את הקוליסות שם טוב. אולי יום אחד אמצא את התשובה של מי היד על הפנדר

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זיכרונות מזהו-זה: 1986 או 87, אני מנגן שם עם דני בסן, באולפן מפעילים מכונת עשן עתיקה שמרססת את הרצפה במרחק כמה מטרים ברסס של טיפות שמנוניות, וכולם מתחילים להחליק. 

בעניין הבס בצילום הפתיח של התוכנית: זה כמובן לא "ביקשו ממחלקת הארט והפרופס איזו גיטרה" אלא הפרסיז'ן של יוסי מנחם שעברה מודיפיקציה נרחבת אצל משה עובדיה, ונמכרה לפני 25 שנה לפחות לשרה דווידסון. שם לפחות ראיתי אותה פעם אחרונה. 

image.thumb.png.5324ac61db6a99b7221a4c5f05995557.png

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שאלתי את יוסי מנחם וכך ענה:

לזכרוני זה צילום  על הפלייבק.  יכול להיות שערכו את זה, אבל זה אני והגליס המדובר הוא  מ הלה סריג שבע מיתר רה  ועד בכלל. ההקלטה נעשתה בשנת 1978  כך שכל מה שנאמר הוא בערבון מוגבל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שני שירים חדשים.  הראשון הוא "אור הירח" של אביב גפן, והבסיסט הוא אורן לץ (הוא בטח שמע את הבדיחה הזאת מיליון פעם, אבל אני לא יכול להתאפק: איך הוא מצפה שמישהו ייקח אותו ברצינות, עם שם כזה?).

השיר השני, לבקשת @Miri Lazovsky-Feine, הוא מנגינת הפתיחה של "רחוב סומסום".  מיקי שביב האחד והיחיד עושה קסמים על הבס.  לא מצאתי הקלטה באיכות טובה של השיר, ונאלצתי לעבוד עם סרטונים מיוטיוב שהם מן הסתם המרה של וידאו VHS ישן, כך שייתכן (אפילו יותר מהרגיל) שיש דברים שלא קלטתי נכון.  אם למישהו מסתובב בבית CD או DVD של הסידרה, והוא יכול להכין ולשלוח לי קובץ אודיו מסודר, אודה לו מקרב לב.

השיר הזה הוא בעיניי דוגמה טובה לגדולה של מיקי שביב.  הבחירה שלו איזה צלילים למשוך, איזה צלילים לקצר, ומתי סתם לשתוק, יוצרת תפקיד דינמי עם הרבה הפתעות קטנות.  תקשיבו למשל לצליל הארוך שהוא מושך על הפעם הראשונה של "שיש רחוב כמו סומסום" (0:25) - מבחינה ריתמית, ההברות "סומ" ו"סום" מזמינות שני דגשים חזקים, אבל מיקי מחזיק על ה"סומ" הראשון את ההמשך של הפה שהתחיל שני רבעים לפני כן, ורק על ה"סום" השני סוגר (בסי במול).  אני יכול למות מההברקות הקטנות האלה שלו.

בזכות הנבירה שלי ביוטיוב סביב השיר גיליתי שבערוץ הופ שודרה גירסה "מודרנית" (?) של רחוב סומסום, עם הקלטה מחודשת של שיר הפתיחה.  מ-ז-ע-ז-ע, עם תפקיד סינטי בס בשקל, שלא עובר את המילימטר הראשון בדרך לקרסוליים של התפקיד של מיקי שביב.  תשפטו בעצמכם.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מדהים הבס של מיקי שביב ברחוב סומסום... 

אם כבר סדרות ילדות עם בסים בלתי נשכחים חוץ  מ

FAME 

אז היתה מתברר עונה אחת של דאלאס עם בס שבילדותי הייתי מחכה לתכנית רק לשמוע אותו (בלי להישאר לפרק...) הם שינוי קצת את הפתיחים בכל עונה -  הבס הזה היה רק  בעונה השלישית

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

," במסגרת האזנה לשירים של נתן זך נתקלתי בשיר הזה, עם בס היפהפה. מהאלבום "יש לי אישה, ילדה ולמברטה ואני גר בתל-אביב

מצויין שיש שלושה בסיסטים באלבום

ארנון פלטי, אצ'י שטרו, וקובי כהן

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

Just now, lukatch said:

ירחם השם, לפחות תכתבי אזהרה שכשלוחצים פליי שומעים את שלמה ארצי

הרגת.... זה כתוב בגדול על הוידאו! אני בחיים לא שמעתי את השיר הזה כי אני לא מחובבי שלמה ארצי במקור, אבל רגע, הבס לא יפה?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

@Miri Lazovsky-Feine העלתה את שיר הפתיחה של תכנית הטלוויזיה "גברת פלפלת". גיא היה הראשון לזהות, לפני תשע שנים, שיש שם אחלה בס.  מי שרוצה את המקור היפני, בבקשה:

בנוסף, אני העליתי את התווים של "הורה היאחזות" של כוורת.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שלושה שירים חדשים:

- "אנ'לא יודע מה קורה לי" של ההרכב הלא-כל-כך מוכר "פרמיירה" (מזי כהן, יואל לרנר ואבנר קנר) מ-1982, עם תפקיד בס פנטסטי של מיקי שביב.

- "מביא אותה הפוך" של שב"ק ס', עם דווידי על הבס.

- "פה קבור הכלב" של כוורת, עם אולארצ'יק כמובן.  כיף וקל לנגן.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• 2 שבועות מאוחר יותר...

הספרייה התחדשה בשני שירים: @Miri Lazovsky-Feine העלתה את "הנה הנה" המופתי של מתי כספי (הוא גם מנגן בס), ואני העליתי את "פתיחה", השיר הפותח באלבום המכושף "בציר טוב" של אילן וירצברג ושמעון גלבץ, עם מוטי דיכנה על הבס.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

היום הוא יום השנה השביעי לפטירתו של אריק איינשטיין, ולספרייה עלו תווים של שני שירים מאד שונים שלו.  הראשון, לבקשת @Sunny (שגם הזכירה לי את התאריך), הוא "פראג", בגירסת האלבום "פוזי" מ-1969, עם שמוליק ארוך על הבס.  השני הוא "אדון שוקו" מ-1989 עם מיכה מיכאלי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

והיום בפינתנו חמישה (!) שירים חדשים:

- @Miri Lazovsky-Feine העלתה את "הייתי אומרת" של גלי עטרי, עם לחן והפקה של מתי כספי ונגינת בס של קובי כהן.

- שני שירים של כוורת: "שיר מלחים" ו"שיר המחירון".

- "לא פוגע" של הדורבנים, אייל מזיג על הבס.

- "ליל חניה", בביצוע אפרים שמיר (רגע לפני הפריצה של כוורת), ירדנה ארזי וחנן יובל מפסטיבל הזמר והפזמון תשל"ג.  הבסיסט הוא עמי פרנקל, ובנוגע אליו יש לי בקשה: אם מישהו מכיר שירים נוספים שהוא ניגן בהם, אנא ספרו לי.  הוא היה בסיסט חלוצי וחשוב בשנות השישים, השבעים והשמונים, אבל יש תיעוד דל של העבודה שלו, וחוץ מאשר שירים בודדים, אני לא יכול לשים את האצבע על הקלטות ספציפיות שלו.  עד לא מזמן חשבתי שהוא ניגן ב"מלודי" ובשאר השירים של איזולירבנד, אבל מהראיון עם מוטי דיכנה גיליתי שלא כך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בסוף שנות ה-60 ובתחילת ה-70 עמי פרנקל הקליט בס למאות שירים, אם לא אלפי שירים. הוא היה נגן האולפן מס' 1 בארץ, כי מעבר לנגינה עצמה, בתקופות שכל שעת אולפן הייתה יקרה מאוד הוא היה בסיסט של טייק אחד, פרימה ויסטה, מושלם. בא, מנגן, הולך. 

ב"ליל חניה" שומעים אותו עם מפרט, הוא היה מיומן במפרט בדיוק כמו באצבעות. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הספרייה התחדשה בשיר "נם לא נם" של גידי גוב, מתוך האלבום המופתי 40:06, עם אלון נדל שעושה עבודה פנומנלית על הבס.  זה השיר שהיה לי הכי מסובך להוציא, עד היום.  רוב השיר הוא בסולם מי במול מז'ור, ובתפקיד הבס מופיע הרבה התו מי במול נמוך, חצי טון מתחת למי הנמוך של בס סטנדרטית.  יש לכן שלוש דרכים לנגן את התפקיד בסולם המקורי: (1) על בס 5/6 מיתרים, עם מיתר סי נמוך; (2) על בס 4 מיתרים עם כיוון דרופ מי במול של מיתר מי; (3) על בס 4 מיתרים שכל המיתרים שלו מכוונים חצי טון למטה (ניחוש שלי: זה מה שאלון נדל עשה).  כדי להקל על מי שרוצה לנגן את השיר בדרך מס' 3, יש בספרייה שתי גירסאות של התווים, אחת בכיוון בסולם המקורי ואחת בטרנספוזיציה של חצי טון למעלה, כלומר במי מז'ור.

בנוסף, עלה לספרייה גם "לחיות נכון" של רונה קינן, עם אדם שפלן על הבס.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לספרייה עלו התווים של "ילדי הירח" מהאלבום "צליל מכוון" (הבסיסט הוא אבנר יפעת), ו"טנגו צפרדעים" של כוורת.  שניהם קלים וכיפיים לנגינה (הייתי צריך להתאוורר עם משהו פשוט, אחרי "נם לא נם" אתמול).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שלושה שירים חדשים:

- "לוח וגיר" של שמוליק קראוס מ-1970.  אלי מגן, משוחרר די טרי מלהקת הנח"ל, מנגן בס, וגם כפי הנראה מקליט את סולו הבס הראשון במוזיקה העברית.

- "פיקששתי", השיר הפותח של אלבום הסולו הראשון של סנדרסון (אחרי כוורת, גזוז ודודה).  אלון נדל על הבס.

- "מכה אפורה" מאלבום הבכורה של מוניקה סקס.  חברנו יוסי חממי @Hamami כמובן מנגן בס!  יוסי - אשמח לקבל ממך תיקונים והערות.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ושוב שלישייה:

- "התעוררות" של שם טוב לוי.  אחת הפעמים הנדירות שאפשר לשמוע את מיקי שביב מנגן (קצת) סלאפ.

- "שירות עצמי" של כוורת.  אם התחקיתי נכון אחרי תחילת הדרך של כוורת, אז השיר הוקלט עוד לפני שיוני רכטר הצטרף ללהקה, וסנדרסון מנגן בו בפסנתר.  הוא גם הוקלט באולפני קולינור, ולא בטריטון (כמו שאר האלבום "סיפורי פוגי"), וכנראה לכן יש לו סאונד אחר, פחות צלול וברור.  אני חושב שאולארצ'יק מנגן שם בכמה מקומות דאבל-סטופים שלא הצלחתי לפענח, אז כתבתי את תפקיד ה"סינגל ליין" הכי נאמן למה שאני שומע.

- "לאט לאט" של שלום חנוך.  לפי מה שכתוב פה, הבסיסט הוא משה לוי, שכידוע בד"כ מנגן קלידים.  אם למישהו יש את הדיסק בבית ויכול לוודא, אשמח.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני כשעה, huckbuc כתב:

- "שירות עצמי" של כוורת.  אם התחקיתי נכון אחרי תחילת הדרך של כוורת, אז השיר הוקלט עוד לפני שיוני רכטר הצטרף ללהקה, וסנדרסון מנגן בו בפסנתר.  הוא גם הוקלט באולפני קולינור, ולא בטריטון (כמו שאר האלבום "סיפורי פוגי"), וכנראה לכן יש לו סאונד אחר, פחות צלול וברור.  אני חושב שאולארצ'יק מנגן שם בכמה מקומות דאבל-סטופים שלא הצלחתי לפענח, אז כתבתי את תפקיד ה"סינגל ליין" הכי נאמן למה שאני שומע.

בשירות עצמי מה שאתה מגדיר כפחות צלול וברור" דווקא נשמע היום חדשני יחסית לתקופה - השירה שבדרך כלל תמיד היה מקובל שתהיה בפרונט של המיקס, מה שהתאים לרדיו, פה נשמעת מאחור יחסית לגיטרה. אני זוכרת שגם בילדותי  - זה היה התקליט הראשון שקנו לי  בחיי, לבקשתי, מתנה לחנוכה זמן קצר אחרי שהוא יצא, בכלבו שלום- גם אז השיר נשמע חריג בפטפון וברמקולים של אז, זה היה די מדהים שהגיטרה היתה כל כך חזקה לעומת השירה. מה שעוד בולט במיקסים של סיפורי פוגי זה הסאונד המדהים של הפסנתר פנדר רודס המדהים של יוני רכטר

הצילום פה - לגמרי במקרה מצאתי אתמול בחנות התקליטים חולית את התקליט הזה במצב מעולה וקניתי מתנה לילדה בת עשר שאוהבת תקליטים מפעם

648965892_WhatsAppImage2020-12-05at21_08_28.thumb.jpeg.b6f2ed6a4b0f3a1a441850760ebea59e.jpeg

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ארבעה שירים חדשים:

-  "יום שישי" של בנזין.  כל מילה מיותרת.

- "לא מבין מילה" של מיקי שביב, מתוך אלבום הסולו שלו "בדיוק דבר כזה" מ-1998.  שיר יפהפה, אבל כמעט ולא מוכר.  אני זוכר איך שמעתי אותו לראשונה ברדיו ב-88FM כשאני נוסע באוטו, ונדהמתי מהעדינות המכושפת שלו.  תפקיד הבס הוא כמעט אנטיתזה ל"מיקי שביביות" הגרובית של שנות השבעים - פשוט, לא וירטואוזי, אבל מתאים בול.

- "תגידי" של מתי כספי.  קובי כהן מנגן בס עם סאונד טרבלי, מאד שונה מסאונד הבס עתיר המיד ה"רגיל" שלו בתקופה ההיא.  השיר בכלל הוא בין הגדולים של מתי כספי, בעיניי.

- "לך ספר לסבתא" של כוורת.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מבצע כוורת הסתיים! 

בימים האחרונים העליתי לספרייה את "לו לו", "לאמור א'לאבי", "התמנון האיטר" ו"למרות הכל", ובזה הושלמו התווים לבס של כל 34 השירים שהופיעו בהוצאות המקוריות של אלבומי כוורת.

אבל בעצם נשארה עוד עבודה על ה"אפוקריפה" של כוורת: השירים שהם הקליטו לרגל האיחודים ("מאיר ואלון", "זוכר, לא זוכר", ו"מחפש דרך חזרה"), וכן שירי הבונוס שהתלוו להוצאה על דיסקים של האלבומים המקוריים.  כל אלה מתוכננים לעלות בהמשך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

צור חשבון חדש או התחבר לחשבון קיים בכדי להגיב

עליך להירשם בכדי לכתוב תגובה

צור חשבון

פתח חשבון בפורום. זה קל ומהיר!

הירשם לפורום

התחבר

משתמש רשום? התחבר כאן.

התחבר כעת
  • Create New...