Jump to content
שים לב! מטעמי אבטחה ההתחברות לפורום אפשרית כעת רק על ידי כתובת האימייל ולא שם התצוגה שלך. ×
iBass Logo

Fender Jaguar Baritone - לבסיסטים או גיטריסטים?

Buri

Recommended Posts

למי שלא יודע הג'גואר בריטון היא בעצם סוג של הכלאה בין Jaguar electric ו- Bass VI ... באופן כללי היא ניראת כמו הגירסה החשמלית רק עם מיתרים של Bass VI וגשר ללא טרמולו.

Jaguar baritone bass:

fenderjaguarbaritonecus.jpg

Jaguar electric clasic:

[img width=600 height=204]http://img542.imageshack.us/img542/2613/fenderjaguarclassic.jpg

בכל אתרי המכירות למינהם היא מופיעה תחת הקטגורייה בס, אבל אני לא ראיתי מימי בסיסט שמשתמש בגיטרה הזו.. אז למי היא בעצם מיועדת?, האם היא באמת בס?, האם היא חשמלית?, האם היא נמצאת בקטגורייה שגויה בכל אתר מכירות שראיתי?... אגב אפילו באתר של פנדר היא מופיעה תחת בס.

מי רוצה לשפוך לי אור על הפרשה?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

פשוט מאוד - היא לא בס, היא בריטון, לא צריך להפעיל את הראש יותר מדי.

זה ברור שלא מדובר במיתרים כמו של גיטרת בס, למרות שהמיתרים עבים מבדרך כלל, אבל קוראים לה גיטרה בריטון לא סתם, מדובר בגיטרה חשמלית עם צלילי בריטון. כמו שיש כלי נשיפה שקיימים גם בגרסת בס, גם בגרסת בריטון וגם בגרסת טנור, כך גם בגיטרות:

גיטרה טנור (קלאסית/חשמלית "רגילה"), גיטרה בריטון וגיטרה בס.

אני די בטוח שזה ככה, וחוץ מזה, בשונה מבס VI שבה המיתרים הולכים כBEADGB, אני מניח שכאן זה הולך כמו בגיטרה רגילה כEADGBE, וגם אם זה במקרה הולך כמו בבס, אז לפי עובי המיתרים והשם 'בריטון' אפשר להניח שזה אוקטבה מעל.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

צודק, אבל היחס בין עובי המיתרים הוא לא סטנדרטי לבס והמיתרים הגבוהים יותר כנראה דקים יותר מאשר המיתר הגבוה הנוסף בבס.

בקיצור, כמו שאמרתי זו גיטרת בריטון, שזה גובה בין טנור לבס, וזו גיטרה בסופו של דבר, רק עם גובה מעט יותר נמוך מהרגיל וכנראה קצת יותר גבוה מבס.

למה זה נמצא בקטגוריית גיטרות בס? פשוט מאוד, כי אין קטגוריה לגיטרות בריטון ומבחינת צליל זה יותר קרוב אליו מאשר לטנור (למרות שמבחינת מבנה הגיטרה זה יותר מתקרב לגיטרה רגילה, וכנראה גם בייעוד התפקודי והניגוני שלה)...

בקיצור, לדעתי לפחות מדובר בכלי של גיטריסטים ולא של בסיסטים עם צליל נמוך מהרגיל, אולי לאנשים שעושים ליווי ווקינג למשל בנמוכים בטאפ ופורטים אקורדים או סולו בגבוהים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

היא מופיעה תחת בס כי היא מעניינת בסיסטים...

גיטריסטים יודעים רק להוסיף עוד מיתר למטה "כדי שיהיה סאונד יותר מלוכלך", או במקרה הטוב

לנגן על drop D כדי שיוכלו לעשות power chord עם אצבע אחת.

אמנם יש סיבה הגיונית מאוד למה הם פחות מבינים בטיונינגים שונים, וזאת מפני שהכלי שלהם

נוטה הרבה יותר לשימוש הרמוני מאשר הכלי שלנו.

למי שיש גיטרה בבית ורוצה לשחק קצת, אני ממליץ מאוד על טיונינג DADGAD, שהיה נפוץ

באיזושהיא תקופה הסטורית באנגליה ואירלנד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

עדיין לא עניתם על השאלה - איך היא מכוונת? אין הרבה ברירה, המרחק בין גיטרה לבס הוא אוקטבה אחת, אז איך אפשר לקרוא לזה בריטון? :\

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

האמת היא שלמרות שאנחנו כותבים תוים במרחק של אוקטבה, למעשה הצלילים שאנחנו מפיקים מהבס

היא שתי אוקטבות מתחת לגיטרה.

למה?איך? לא יודע.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

להסיר ספק לגבי הכיוון שלה:

http://en.wikipedia.org/wiki/Fender_Jaguar_Baritone_Custom

היא מכוונת כמו גיטרה רגילה רק אוקטבה יותר נמוך = תדרים של בס

יש לי את הSchecter Hellcat שזה קלון של Fender Bass VI והיא מכוונת בדיוק כמו הבריטון.

למיתרים הנמוכים שלה יש סאונד של בס לכל עניין ודבר ומבחינת שימושיות היא יכולה לשמש גם כבס, למרות שקשה לעשות עליה סלאפ אבל זה אפשרי וגם כגיטרה (אקורדים, סולואים וכד'). במופע המחווה האחרון שעשינו לדפטונס, הגיטריסט ניגן עליה שיר.

נ.ב:  baas - כידוע לי (ולויקיפדיה) גיטרה בס מכוונת אוקטבה אחת נמוך יותר מגיטרה חשמלית/אקוסטית

http://en.wikipedia.org/wiki/Bass_guitar

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לגיטריסטים.

כיוונים:

בס VI מכוון כמו גיטרה רק אוקטבה נמוך, EADGBE, הסקייל שלו בדרך כלל 30 אינץ' (כמו בס שורט סקייל)

בריטון מכוון גם לפי המרווחים של גיטרה, בדרך כלל A-A או B-B. הסקייל שלו בדרך כלל 28 אינץ' (גיטרה זה 24 אינץ')

בס VI הומצא בשביל גיטריסטים שרוצים לנגן בס בלי להתרגל לכלי חדש. הרעיון היה שזה מרגיש כמו גיטרה אבל נשמע כמו בס. וזה באמת מרגיש כמו גיטרה  (היו לי שתיים כאלה - פנדר VI ודנאלקטרו ישנה).

היו בסיסטים שניגנו על זה (הבסיסט של ההוליז, ג'ק ברוס) אבל בעיקר זה שימש גיטריסטים (לנון והאריסון הקליטו על זה בס כשמקרטני ניגן פסנתר או גיטרה, למשל ב"היי ג'וד").

ג'ט האריס מהשאדוז, שמת לא מזמן, ניסה לעשות מהבס VI כלי סולו, וקצת הצליח, אבל זה לא תפס בטווח ארוך.

הנה דוגמה יפה לסאונד המדהים של הכלי - הקטע עצמו מתחיל אחרי חצי דקה:

וזה גלן קמפבל עם הליין הקלאסי מוויצ'יטה ליינמן (הסולו ב-1:47):

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הפנדר בס VI (וגם היגואר הזו) מכוונות כמו בס עם אותם מיתרים של בס.

קשה לנגן עליהן פינגר או סלאפ (המרווח בין המיתרים קטן, כמו חשמלית, ובגלל שהמיתרים עבים יותר - אפילו קטן יותר) - יותר 'מזמין' נגינה במפרט.

הסקאלה קצרה יותר מבס (אבל כמו שאילן כתב לא פעם, שורט-סקייל הוא לא בהכרח חסרון).

רוברט סמית' (מהקיור) ניגן על בס VI בחלק מהאלבום Disintegration.

לדוגמא:

(ה lead guitar זה בעצם בס VI ברגיסטר הכי גבוה שלה, ולו זו היתה גיטרה רגילה, זה היה אוקטבה גבוהה יותר).

אם תעצרו את הוידאו על 2:09, תוכלו לראות את האחיזה המעניינת של סמית' על הבס VI. המיתרים עבים יותר משל גיטרה רגילה, ולכן (אני משערת) הוא אוחז אחרת/לוחץ אחרת...

גיטרה טנור (קלאסית/חשמלית "רגילה"), גיטרה בריטון וגיטרה בס.

גיטרה טנור (יש לי כזו) היא גירסת 4 מיתרים של גיטרה חשמלית, משהו בין יוקולילה לבין גיטרה רגילה... (קרא עוד על הכלי).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ארכיון

הנושא הזה הועבר לארכיון והינו סגור לתגובות.

• Create New...