Jump to content
שים לב! מטעמי אבטחה ההתחברות לפורום אפשרית כעת רק על ידי כתובת האימייל ולא שם התצוגה שלך. ×
iBass Logo

בסיסטים בתכניות אירוח בטלוויזיה הישראלית לדורותיהם

huckbuc

Recommended Posts

בעקבות הדיון על הבס ב"זהו זה", התגלגלתי לחשוב על הבסיסטים בתכניות האירוח הטלוויזיוניות למיניהן ששודרו בארץ.  הכוונה היא לבסיסטים שהיו חלק מתזמורת הבית של התכנית, ולא בסיסטים שהתלוו לזמר מזדמן זה או אחר שהצטלם לתוכנית.

תכנית האירוח הראשונה בארץ עם תזמורת ובסיסט, אני חושב, היא "עלי כותרת" של ירון לונדון, ששודרה בשנים 1976-1979.  אני לא חושב שראיתי אפילו פרק אחד מהתכנית הזאת בזמן אמת (הייתי קטן מדי), אבל לפי מה שאני מבין, ניגן בה באופן קבוע עמי פרנקל.  ע"פ ויקיפדיה, כמעט ולא נשארו הקלטות של התכנית, והתיעוד היחיד של עמי פרנקל שהצלחתי לגרד הוא התמונה המעפנה הבאה:

pic01-Frenkel.jpg.00264403deb218a51212c7c01095d42c.jpg

ב-1979 עלתה לשידור "שעה טובה", שהמנחה המרכזי שלה היה מני פאר.  למיטב ידיעתי וזכרוני לא היתה לתכנית הזאת תזמורת קבועה, וכנ"ל ל"ממני" ו"סיבה למסיבה" שעלו אחריה באמצע שנות השמונים.  אבל בכל שלוש התכניות האלה התארחה הרבה פעמים "תזמורת הטיילת" שניהל דוד קריבושי.  לא הצלחתי למצוא באינטרנט הרבה תיעוד עליה, אבל הנה היא עם קובי כהן על הבס:

45604788_pic02-kobicohen.thumb.jpg.bd10f5ed7fdf53c0c42a92e5fd6eb393.jpg

מישהו מזהה את הבסיסטים שרואים עם התזמורת הנ"ל כאן וכאן?

בסוף שנות השמונים עלתה "סופסופ" בהגשת גבי גזית.  בניגוד למה שחשבתי שאני זוכר, היו לתכנית הזאת שתי להקות בית: אחת בהנהגת דובי קיזלשטיין (המתופף של "דודה"), והשנייה בהנהגת שמוליק נויפלד (מנגינת הפתיח שלו הושפעה בעליל מ"טוטו" של מיילס דייוויס). הבסיסטים היו דסי רוזנקרנץ (מלהקת "שונרא"), איתי שמרון ("מינואט") ויוראי אורון.

pic03-dassi.thumb.jpg.4d61cc09372bbc8f225e50ed632901f3.jpg

pic04-shimron.thumb.jpg.850831a736f045abb4ee25a20e2f5461.jpg

pic05-yorai.thumb.jpg.4beace94a75c9619253d5f0dc6639964.jpg

את "סופסופ" החליפה ב-1990 התכנית "סופשבוע", עם מנחים מתחלפים.  רבקה מיכאלי היתה אחת מהם, והנה מיכה מיכאלי מנגן איתה באולם צוותא:

pic06-michaeli-1.thumb.jpg.13063b501260b1485290d210fe9694e6.jpg

גם דודו טופז הנחה את "סופשבוע", ואצלו ניגנה הדס טריינין:

pic07-trainin.thumb.jpg.c5df00d0b55a57569ba6e3b473eb5440.jpg

אני מוכן להישבע שאני זוכר תכנית אירוח של שישי בערב מתחילת שנות התשעים, שהבסיסט בתזמורת שלה היה יוסי מנחם.  אני ממש זוכר אותו יושב כפוף על כיסא בר, עם בס הדלס כלשהי.  יש מצב שזה היה ב"סופשבוע" בהגשת גבי גזית אבל לא מצאתי תימוכין לזיכרון הזה.  מישהו יכול לעזור?

הערוץ השני התחיל לשדר ב-1993, ותכניות האירוח התרבו.  דודו טופז הנחה כמה מהן. ב"רשות הבידור" ניגן ששי מזרחי (בלי ועם כיפה + זקן):

pic08-sassi.thumb.jpg.b8f05f9fabddb0dc204f0ab3701370c8.jpg

pic09-sassi.thumb.jpg.ca1f06c328c865589e1bfc05ba673c62.jpg

ב"הראשון בבידור" של טופז ניגנה הגר בן ארי, שבהמשך שודרגה לתזמורת של הלייט לייט שואו של ג'יימס קורדן בארה"ב (כבוד!):

pic10-hagar.thumb.jpg.244026e93a6ca52cbc9d2074ef7f6429.jpg

pic11-hagar.thumb.jpg.6638058b0504a1174c510426660063e5.jpg

וב"הכל זז עם דודו טופז" גם כן ניגנה בסיסטית, אבל למרבה הפדיחה, אני לא מצליח להחליט אם זאת הגר בן ארי או לא:

pic12-unknown.thumb.jpg.3307a28667fe5ed809d29c4eda9064b1.jpg

בתזמורת של "בשידור חי" של דן שילון ניגן ערן זילברברג (לא מצאתי תמונה יותר ברורה, מתנצל):

pic13-eran.thumb.jpg.d590a82ee9a3125a1b58d952523ae6a5.jpg

ב"סוגרים שבוע" של יאיר לפיד ניגן שוב מיכה מיכאלי:

pic14-michaeli.thumb.jpg.cc21910022d76250a433148a0cca4544.jpg

וב"לילה גוב" ניגן בעיקר יוראי אורון, אבל גם ששי מזרחי:

pic15-yorai.thumb.jpg.f93e102d9d56843bee1cf847200e82a9.jpg

pic16-sassi.thumb.jpg.8b06901544e4844e8a5629d00f5ded26.jpg

יאללה - תתחילו לשפוך את התיקונים והתוספות.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בהיותי קשיש אני זוכר היטב את עמי פרנקל עם הג'ז בס 67' שלו ב"עלי כותרת". זה התחיל ב-1973 בתוכנית אירוח ראשונה בישראל שנקראה "מפגש לוחמים", תוכנית שעלתה מהרגע-להרגע במלחמת יום הכיפורים (אוקטובר 73) ושודרה כל לילה כדי להרים קצת את רוחו השפופה של העם בטראומת המלחמה. היא נשארה שם גם אחרי המלחמה תחת השם עלי כותרת, עם מנחה צעיר בשם ירון לונדון. אני זוכר איך באוגוסט 77' באמצע התוכנית (שידור חי כמובן) נתנו לירון לונדון פתק, והוא הסתכל למצלמה ואמר, "קיבלנו ידיעה זה עתה, מלך הרוקנרול אלביס פרסלי מת". מאחוריו ראיתי את עמי פרנקל, לא זז, אבל גם בטלוויזיה שחור לבן ברזולוציה של המאה ה-17 אני יכול להישבע שהוא היה חיוור.

בתור ילד תמיד עקבתי אחריו בתוכנית, לראות אם ישתנה משהו. אני זוכר כשהוא החליף למיתרי טייפוואונד שחורים. אני זוכר איך יום אחד התווספה מדבקת סמיילי עגולה לפיקגארד. אני זוכר איך יום אחד הוא הוריד את הכיסוי האחורי של הג'ז בס, זה עם ה-F הגדולה שהיה כמעט הסמל המסחרי שלו. לעמי פרנקל היה מין הרגל, שכשהיו אמנים אורחים שהיה להם בסיסט עם כלי מעניין, עמי היה מנגן על הבס שלו גם בקטעים של להקת הבית. כאילו התעצל להביא בס, אבל כמובן שלא זאת הייתה הסיבה. במיוחד אני זוכר אותו מנגן על ריקנבאקר לבנה של הבסיסט של סטן גץ, כשהסקסופוניסט התארח שם. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

וואו אילן איזה זיכרון!

אז יש לי גם לתרום בסיסט בית של תכנית מהסבנטיז - גם כשלא ידענו מה זה בס ומי זה אלי מגן, זה היה קסם. לא לפספס את תחילת התכנית בדקה השניה הוא כבר שם עם הקונטרבס

ואלונה טוראל וקובי אושרת....ורותי נבון וחנה לסלאו...

עריכה אחרונה על ידי Sunny
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 13 שעות, lukatch כתב:

בהיותי קשיש אני זוכר היטב את עמי פרנקל עם הג'ז בס 67' שלו ב"עלי כותרת" ... אני זוכר אותו מנגן על ריקנבאקר לבנה של הבסיסט של סטן גץ, כשהסקסופוניסט התארח שם.

לא חושב שיצא לי לכתוב את זה אצלנו בפורום, אבל לדעתי סטן גץ הוא המלודיסט מספר אחת של האנושות, ואולי המוזיקאי שאני הכי אוהב לשמוע.  אני דווקא לא מתכוון לקטעי הבוסה-נובה המפורסמים שלו (למרות שגם הם עילאיים בעיניי), אלא בעיקר להקלטות שלו במסגרת רביעיית ג'ז מסורתית - סקסופון, פסנתר, בס, תופים - שהוא הקליט בין 1980 למותו ב-1991. 

בביוגרפיה של סטן גץ (שכמובן יש לי) מסופר על שני ביקורים שלו בארץ.  הראשון היה ב-1977, מה שמסתדר בול עם הופעה ב"עלי כותרת". אממה, הבסיסט שניגן אתו אז היה מייק ריצ'מונד, שלמיטב ידיעתי ניגן אך ורק על קונטרבס.  אז אילן - אתה בטוח שהריקנבאקר הלבנה ההיא היתה באמת של הבסיסט של סטן גץ?  יצא בזמנו סרט תיעודי על הביקור ההוא של סטן גץ בארץ, והיום גיליתי שיש עותק שלו בספריית האוניברסיטה.  בהזדמנות הראשונה אחרי הסגר אלך לצפות בו ואנסה לדלות עוד מידע (אם כי לא ברור לי איך אתארגן על צפייה ב-VHS).

הביקור השני של סטן גץ בארץ היה ב-1985, ובמהלכו הוא ערך כמה הופעות בקלאב מד אכזיב (ז"ל).  אני קראתי לראשונה על ההופעות האלה בערך עשור לאחר מכן, בתקופה שניגנתי בעצמי באופן קבוע בפאב בשם "ספינת השותים" (גם כן ז"ל, אין טעות הקלדה), ממש מעבר לכביש של קלאב מד ההוא.  תקף אותי אז הלם קל - וואו, הוא ואני ניגנו כמעט בדיוק באותו מקום נידח, ואפילו בהפרש של לא יותר מדי שנים.  תחושה דומה יש מן הסתם לנוצרים מאמינים שעולים לרגל לאתרים שישו התהלך בהם.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בווידאו הזה היא נראית כמו mapleglo אבל אני זוכר את עמי פרנקל מנגן עליה בקלוז-אפ, והיא נראתה לי לבנה - לפחות זה הזיכרון שלי מלפני 43 שנה, מגיל 15, בטלוויזיה שחור-לבן (שידור צבע נכנס לארץ לראשונה רק בפברואר 1980). בדרך כלל הזיכרונות האלה מדויקים אצלי באופן חולני כשזה נוגע לגיטרות. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אוקיי, אז כנראה נפתרה התעלומה:  ההרכב שמלווה את סטן גץ בקליפ הנ"ל הוא הלהקה של יוסי פיאמנטה, עם בסיסט חשמלי, והגיוני שהוא הופיע ב"עלי כותרת" עם ההרכב הזה ולא עם המלווים שהגיעו איתו מאמריקה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זכורה מאוד לטובה הלהקה שהייתה לאלי יצפאן. לרוב הבסיסטים היו מייקל בנסון או אבי יפרח. שאר הלהקה- דודו טסה- גיטרות, אבנר חודרוב- קלידים וניהול מוזיקלי, מתופף לדעתי היה אשר פדי (באותם שנים הוא ואבי יפרח באו בסתופים קומפלט). היו להם הרבה פתיחים שונים לכל ערב, קטעים ממש מגניבים, זכור לי שלדודו טסה היה גרוב פנומנלי על גיטרה קלאסית. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יפה!  ונסגר פה מעגל:  השיר הזה של החבובות מאד דומה לשיר "היי עמי פרנקל" המצ"ב.  לרגע חשבתי שמדובר בצירוף מקרים מופלא, אבל עכשיו אני רואה שהשיר של החבובות הוא מ-1977, כך שהתאריכים מסתדרים, והתזמורת מ"עלי כותרת" מן הסתם הכירה וגיירה אותו.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 2 שעות, huckbuc כתב:

יפה!  ונסגר פה מעגל:  השיר הזה של החבובות מאד דומה לשיר "היי עמי פרנקל" המצ"ב.  לרגע חשבתי שמדובר בצירוף מקרים מופלא, אבל עכשיו אני רואה שהשיר של החבובות הוא מ-1977, כך שהתאריכים מסתדרים, והתזמורת מ"עלי כותרת" מן הסתם הכירה וגיירה אותו.

מדהים... למעשה הפרק של החבובות שודר ב 1976, השיר של Johnny Cymbal מ 1963 חזר להיות להיט בזכותם

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ואללה.  אז יש מקור עוד יותר מוקדם:

ובזכות השיר הזה מצאתי עכשיו תמונה קצת יותר מוצלחת של עמי פרנקל בתזמורת של "עלי כותרת".  אילן, נראה לי שיש גם סמיילים על הפיקגארד וגם את הכיסוי האחורי של המיתרים.

image.png.99fa71cd318b35873a236ff061c2db1d.png

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יאללה צריך לתת קרדיט מקומי גם לחבר הפורום ליאור עוזרי שהיה הבסיסט בראן הקצר של תוכנית האירוח של גורי אלפי (ועושה לי גאווה אישית כל פעם שאני רואה אותו מביא את אחת הווריורים שלו לפריים טיים, הוא ראה את זה אצלי פעם ראשונה!)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מזהה את רוני וייס על הפסנתר ומורטון קם עם הטנור סקסופון. לא נראה לי שאלה המתופף והגיטריסט הקבועים. המתופף נראה כמו אלון הלל, ומימין זה נראה כמו מוטי דיכנה, לא? הגיטריסט... זה לא יוסי לוי, זה בטוח. קצת מזכיר את שלמה יידוב, לא? בכל מקרה ככה נראה גיטריסט להקת התוכנית עלי כותרת, יוסי לוי, עם הסטראט הלבנה הנצחית, ותנוחת יד ימין הדי-ייחודית שלו: 

image.thumb.png.fcc823e4303015e2019c3ea8609ec693.png

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הבסיסטית המתולתלת עם הספקטור שהתלבטת לגביה היא לא הגר בן ארי, אלא דנה אביתר. 

ולי גם זכור יוסי מנחם עם בס קצוצת ראש, ככל הנראה סטטוס, בתוכנית סופשבוע כלשהי כמדומני עם יהורם גאון. וכמובן בלהקת ברוש בזהו זה, זה גם נחשב לא? 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הי @tomersg!  איזה אורח משמח. 

תודה על האינפורמציה לגבי דנה אביתר, לא הכרתי אותה.  מעודד גם לשמוע שעוד מישהו זוכר את יוסי מנחם בסופשבוע, וכמובן שהוא וברוש בזהו זה נחשבים - בזכותו התחיל כל הדיון הזה (ראה את משפט הפתיחה של ההודעה הראשונה).

בתאריך 18.11.2020 at 16:52, lukatch כתב:

אני מזהה את רוני וייס על הפסנתר ומורטון קם עם הטנור סקסופון. לא נראה לי שאלה המתופף והגיטריסט הקבועים. המתופף נראה כמו אלון הלל, ומימין זה נראה כמו מוטי דיכנה, לא? הגיטריסט... זה לא יוסי לוי, זה בטוח. קצת מזכיר את שלמה יידוב, לא?

קלעת יפה בזיהויים.  התמונה לקוחה מהעטיפה האחורית של האלבום "עלי כותרת: השירים המשוגעים", ואם אני מסיק נכון ממה שכתוב כאן, אז אלה אכן רוני וייס, מורטון קם, אלון הלל ודיכנה.  באלימינציה, הגיטריסט הוא יצחק באדר שמוזכר בקרדיטים, וחיפוש זריז מעלה שאכן יש גיטריסט בשם איציק בדר שניגן עם דיכנה ב"סיקסטיז", אז הכל מסתדר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אז זאת לא באמת להקת הבית של עלי כותרת. ההרכב לאורך 4 שנות התוכנית היה רוני וייס (פסנתר וניהול מוסיקלי), יוסי לוי (גיטרה), עמי פרנקל (בס), מורטון קם (סקסופון וקלרינט), ויוסי פפו לוי (תופים). כן, לגיטריסט ולמתופף היה אותו שם. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

את הרית'ם סקשן של עמי פרנקל + 2 x יוסי לוי אפשר לראות ביוטיוב, בכל מיני הפקות מוזיקליות ישנות של רשות השידור. 

בשנת 1988 איכשהו הגעתי ל"תערוכת הארבעים" למדינה (או איך שלא קראו לזה) בגני התערוכה בתל אביב.  שלחו אותנו  מבית הספר או משהו.  אני זוכר משם בעיקר את העליבות הכללית (כל מיני דוכנים רעועים שמציגים לראווה הישגים לאומיים סטייל תנובת הפרות), אבל גם הופעה חלטוריסטית של אריק לביא, שאיתו היו שני שליש מהרית'ם סקשן הנ"ל - עמי פרנקל ויוסי לוי המתופף.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 16 שעות, lukatch כתב:

כן, לגיטריסט ולמתופף היה אותו שם.

ויש עוד גיטריסט, יותר צעיר, בשם יוסי לוי.  אני נתקלתי בו דרך העבודה שלו עם יוני רכטר.  יש לו למשל סולו ב-30:10 כאן:

השיר הבא בתור הוא "הו איזה לילה", במקור בביצוע גידי גוב אבל פה בביצוע חמי רודנר (לא בדיוק השם הראשון שעולה לראש בצמידות ליוני רכטר).  הקורוס/פלנג'ר ששמו על ערוץ השירה לא הצליח להסתיר את הזיופים הקלים שלו, והאוטוטיון הומצא רק שנתיים אחרי ההופעה הזאת )-:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בטח שזיהיתי, ומייד חשבתי גם עליך אחרי שראיתי אותו.  תמסור לו ד"ש, ושאני מקווה שנוכל להתראות בקרוב, אחרי שהקורונה הארורה הזאת תיעלם.

ואלון נדל הוא באמת פצצה של בסיסט, פה ובכלל.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בתאריך 15.11.2020 at 18:49, huckbuc כתב:

מישהו מזהה את הבסיסטים שרואים עם התזמורת הנ"ל כאן וכאן?

יש מצב שבוידאו הראשון זה דימה גרודסקי?
https://www.hotjazz.co.il/portfolio/דימה-גרודסקי/

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• 6 חודשים מאוחר יותר...
בתאריך 18.11.2020 at 16:50, GalShaya כתב:

יאללה צריך לתת קרדיט מקומי גם לחבר הפורום ליאור עוזרי שהיה הבסיסט בראן הקצר של תוכנית האירוח של גורי אלפי

הנה עמיתנו ליאור עוזרי זוכה להתייחסות ישירה, אם כי נוזפנית, מגורי אלפי:  https://www.facebook.com/liorozeri/videos/10155334144022514

ozeri.png.3a2f930b4b2bfdddc3d7f494d6df23b1.png

ועוד ברשימת הבסיסטים בתוכניות האירוח: ג'נגו ניגן ב"כוכבי השכונה" של גרייניק ואלתרמן -

image.thumb.png.f1ae27ef0e89261988a1819ac435245f.png

ומייקל בנסון ניגן בתכנית "אברהם ויעקב" של אברי גלעד וקובי מידן -

image.thumb.png.20a59f82d6cdf8cfdf8c5d1ed4f7ebd8.png

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זכור לי במעורפל שבתכנית כלשהי (לא זוכר איזו) בסיסט הבית היה עמוס פרידמן, אם מישהו פה זוכר אותו. זכור לי שהוא נגן פגז !  מעניין מה איתו היום...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 2 שעות, eldad כתב:

זכור לי במעורפל שבתכנית כלשהי (לא זוכר איזו) בסיסט הבית היה עמוס פרידמן, אם מישהו פה זוכר אותו. זכור לי שהוא נגן פגז !  מעניין מה איתו היום...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

צור חשבון חדש או התחבר לחשבון קיים בכדי להגיב

עליך להירשם בכדי לכתוב תגובה

צור חשבון

פתח חשבון בפורום. זה קל ומהיר!

הירשם לפורום

התחבר

משתמש רשום? התחבר כאן.

התחבר כעת
  • Create New...