Jump to content
שים לב! מטעמי אבטחה ההתחברות לפורום אפשרית כעת רק על ידי כתובת האימייל ולא שם התצוגה שלך. ×
iBass Logo

טמפו לא יציב זה לא בהכרח גרוע

huckbuc

Recommended Posts

לא מזמן שמתי לב שב- Chameleon המפורסם של הרבי הנקוק, הטמפו עולה משמעותית לאורך הקטע.  הוא מתחיל מבערך 94 BPM, מגיע ל-105 תוך פחות משלוש דקות, והתיבות האחרונות הן כבר בסביבות 114 (!).

בראיון עם פט מת'יני (החל מסביבות 1:07:40 כאן) הוא מספר שבהופעות שלו יש קליק עם טמפו שמאיץ לאורך הקטעים.

מעניין, לא?  בסביבה המוזיקלית שלי הכלל תמיד היה להשתדל לשמור על טמפו קבוע, אבל אני רואה שזה בעצם לא עיקרון כזה חשוב.  כמו תמיד - העיקר הוא שהמוזיקה תישמע טוב.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הרשה לי לחלוק על דעתך. טמפו לא יציב זה גרוע מאד. שינויי טמפו הם לגיטימיים בהחלט, בעיקר בלייב, גם באופן בלתי מתוכנן ואפילו באופן לא בהכרח מודע (למרות שכדאי מאד להיות מודע) - כל עוד השינוי הדרגתי ויציב.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• 3 שבועות מאוחר יותר...

ריק ביאטו כבר טען שמה שהרג את הרוק זה הקצב המקובע (quantisation) של עריכות דיגטיליות.
אני נוטה להסכים. כשהכל מקובע המוסיקה לא נושמת עם המבצעים ואין נשמה (או מוג'ו, או בלוז או איך שתראו לזה)

How Computers Ruined Rock Music - YouTube

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

גם ג'ימי פיי'ג חשב שטמפו אינו חייב להיות קבוע, הוא מתאר במספר ראיונות איך השנים שלו כאיש סטודיו שמאוד מכבד את המטרונום התבטאו אחרי זה בשחרור בלד זפלין ממה שנחשב כפרה קדושה בעבודות אולפן. stairway היא יצירה שבה הטמפו כל הזמן עולה וזה חלק ממה שמרגש בו, כמו דופק לב שעולה מהתרגשות. 

בסרט it might get loud אפשר לראות אותו מדבר על זה בערך 01:19:00.  

https://www.youtube.com/watch?v=GLwfjHBpFr8&ab_channel=ALIRIOORLANDOSALAZAR

עריכה אחרונה על ידי Noam Zalt
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בדקתי את השתנות הטמפו של כמה שירים שהעליתי את התווים שלהם לאחרונה לספרייה, וחלק מהם - מלפני עידן הקליק - מגלים גמישות די משמעותית.

"פעם הייתי ילד קטן" מטפס תוך כדקה וחצי מ-158 ל-170 BPM:

"מעבר למילים" ("מוזיקה היא געגוע אל הנעלם"), עולה מ-116 ל-130:

ו"בלעדייך" של גידי גוב דווקא יורד מ-180 ל-170:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

צור חשבון חדש או התחבר לחשבון קיים בכדי להגיב

עליך להירשם בכדי לכתוב תגובה

צור חשבון

פתח חשבון בפורום. זה קל ומהיר!

הירשם לפורום

התחבר

משתמש רשום? התחבר כאן.