Jump to content
שים לב! מטעמי אבטחה ההתחברות לפורום אפשרית כעת רק על ידי כתובת האימייל ולא שם התצוגה שלך. ×
iBass Logo

מידות לסטאפ לפרטלס

Danny

Recommended Posts

היי, המון זמן עבר מאז שלאחרונה כתבתי פה,

אתמול ביצעתי טרייד והבאתי את הMike Lull M4V Fretless שהייתה בלוח בפייסבוק למי שיצא לו לראות

הבס הגיעה עם מיתרי טייפ וסטאפ מתאים, אבל זה גרם לבעיית הארקה ולא התאימו לי והחלטתי להחליף למיתרי ראונדס.

מיתרי הטייפ היו בעובי של 050-105, הסט ששמתי הוא של ארני בול 045-100.

מקריאה קצת באינטרנט הבנתי שהטייפ הם עם מתח הרבה יותר נמוך לעומת הראונדס אז סגרתי את הטראסרוד בהדרגה, אני חושב שכחצי / 3/4 סיבוב בסופו של דבר.

בכל מקרה, בתחילת שבוע הבא אני אסדר את זה יותר מדוייק, צריך להגיע לי מד עלים למדוד את הNeck Relief,

מה הטווח שמומלץ שהמרחק יהיה בין הפרטבורד למיתר? (אחרי קאפו בפרט הראשון ולחיצה על הפרט הקרוב לצוואר)

ובאיזה צורה אני יכול לבדוק אינוטנציה בבס בצורה מדוייקת?

אשמח לעזרה וגם אשמח לשמוע עוד ידע בנוגע לתחזוקת פרטלס ונגינה על פרטלס 🙂

עריכה אחרונה על ידי Danny
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הי דני, אכן המון זמן...

תתחדש על הבס, יפיפיה!

כאחד שניגן שנים על פרטלס הנה דעתי:

1. פרטלס שבנויה היטב תנגן ותגיב הכי טוב כשהצוואר ישר פלס. אם זו בס שבנויה באופן מקצועי (מה שאני מניח שכן) היא צריכה להיות בנוייה מדוייקת להפליא ולא אמורה לזמזם עם צוואר ישר. אז תתחיל בליישר לחלוטין וזה גם מייד ישפיע על גובה המיתרים.

2. אין דבר כזה ״מרחק מומלץ״ בין הפרטבורד למיתר. יש עשרות אם לא מאות דיעות מקצועיות בנושא וכל אחת אומרת משהו אחר. עזוב מדידות. זה כלי נגינה, לא בניין. כוון את גובה המיתרים לפי התחושה שלך ומה שנוח לך, עד גבול הזימזום. אם אחרי יישור הצוואר יש זימזומים ולא הצלחת להגיע לאקשן מספיק נמוך עבורך, שחרר רבע עד חצי סיבוב את הטראס והזימזומים ייעלמו. זה עיניין של נסיון וטעיה עד שתגיע בדיוק למה שנוח לך.

3. בפרטלס אין כל כך מה לסדר אוקטבות (אלא אם יש סטייה ממש רצינית!). זו פרטלס. כל תזוזה של חצי מ״מ של האצבע תשפיע על הצליל. אם אין סטייה רצינית אין לך מה להתעסק עם זה בכלל.

מקווה שעזרתי לך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני כשעה, Danny כתב:

מיתרי הטייפ היו בעובי של 050-105, הסט ששמתי הוא של ארני בול 045-100.

מקריאה קצת באינטרנט הבנתי שהטייפ הם עם מתח הרבה יותר נמוך לעומת הראונדס

הטייפוואונדס 050 - 105  הם בעצם מיתרי 040 - 095 מצופים בעוד שיכבה של פלסטיק, אין מה לספור את הפלסטיק לחישוב העובי כי הוא לא פרמטר בטנשן של המיתר. אתה בתחושה שהטנשן יותר נמוך, אבל למעשה מה שהרגשת הוא של-040 יש פחות טנשן מ-045... 

בעניין האינטונציה - כמו שבקונטרבס, צ'לו או כינור אתה לא מכוון אינטונציה בגשר, גם בפרטלס אין טעם. בשביל זה יש לך אצבעות. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

קודם כל תודה על התגובות, יצא לי קצת להתעסק עוד, אני לא בטוח שהגעתי לצוואר ישר, בדרך כלל עם גיטרות אחרות שלי על פי מדידות ידעתי את זה.

איזו דרך נוספת יש בשביל שאני אוכל לבדוק את העוקם של הצוואר? לפי העין אני לא בטוח שאני אפילו מסתכל לנקודה הנכונה על מנת לקבוע.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה קצת יותר טריקי מאשר עם פרטים. בגדול תסתכל מכיוון ההדסטוק, אבל את הדיוק תעשה תוך כדי נגינה. תבדוק כל צליל לאורך כל מיתר, ואם האקשן נמוך ואיך שום צליל ש"נחנק", הצוואר ישר. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני טיפה (באמת טיפה) חולק על הטענה לחוסר צורך בכיוון אוקטבות בפרטלס, בעיקר כדי לשמור על יחסי כיוון אופטימליים בין המיתרים (כי הרי אנו הבסיסטים מאד אוהבים לנגן בפוזיציה וממעטים להתרוצץ לאורך מיתר או שניים בלבד)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מניח שהגעתי כמעט למצב של צוואר ישר, בסוף השגתי מד עלים לפחות כדי לקבל מדידה על הRelief (לפי העין אני מאוד סקפטי אז החלטתי למדוד בכל מקרה לבדוק שאני לא מגיע לBackbow, בכל מקרה יש לי מרווח של 0.3 מילימטר)

אחכה עוד יום גם שהטראס רוד ישפיע יותר, מרגיש שהייתי צריך לחזק קצת יותר מדי כדי ליישר אז אני חושב שאצטרך כנראה לשחרר בעוד יומיים שלושה, ובכל אופן אבדוק כי יש  שינויים קיצוניים עכשיו עם מזג האוויר.

רציתי גם לשאול, מקריאה באינטרנט הבנתי גם שבאזים מסויימים "רצויים" בפרטלס בשביל ה"mwah" (😶), אומרים שהסאונד הזה נוצר מצוואר פלס ואקשן נמוך, מה דעתכם על זה?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

Mwah נוצר מהרגש של האצבע והנגינה, גם יד שמאל וגם יד ימין.

תפרוט ביד ימין (בהנחה שאתה ימני) קרוב יותר לצוואר וביד שמאל ״תגלגל״ בעדינות את האצבע על התו שאתה לוחץ ותקבל אחלה Mwah שבעולם.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

צור חשבון חדש או התחבר לחשבון קיים בכדי להגיב

עליך להירשם בכדי לכתוב תגובה

צור חשבון

פתח חשבון בפורום. זה קל ומהיר!

הירשם לפורום

התחבר

משתמש רשום? התחבר כאן.

התחבר כעת
  • Create New...