Jump to content
שים לב! מטעמי אבטחה ההתחברות לפורום אפשרית כעת רק על ידי כתובת האימייל ולא שם התצוגה שלך. ×
iBass Logo

מי זה פה על הבס (שאלה למומחים בבסיסטים ישראלים)

guy_ron

Recommended Posts

בתיאור הוידאו ביוטיוב כתוב אלי מגן, ובאמת הוא נראה כמו אלי מגן הצעיר.

בתקליט המקורי עד כמה שזכור לי ניגן שמוליק ארוך.

עריכה אחרונה על ידי tomersg
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בקליפ זה אלי מגן (הרוויחו גם בסיסט וגם קולות כי הם בלי אריק). באלבום של 'החלונות הגבוהים' מנגן שמוליק ארוך ז"ל (ושר אריק איינשטיין).

שמוליק ארוך, שמוליק קראוס, אריק איינשטיין... כולם ז"ל.

אני במקום ג'וזי הייתי עכשיו די בלחץ.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• 4 שנים מאוחר יותר...
9 minutes ago, lukatch said:

יש לה פה סטראט 82' מדהימה, ריאישיו 57' אולי הכי טוב של פנדר אי פעם חוץ מהקאסטום שופ טיים מאשין הראשונות. שכחתי שהיה לה אותה. 

הם לא מחוברים זה כנראה מנוגן עם פלייבק והבס מההקלטה באלבום נשמעת פרטלס לא?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

On 10/14/2019 at 8:22 AM, erang said:

באלבום מנגן טל הרצברג- לא מצליח לזהות מי מופיע בקליפ הזה.

.עכשיו ראיתי שכתבו פה גם בפורום על מותו. כמה עצוב. https://www.mako.co.il/music-news/world/Article-5f4ad2782143f21006.htm

14.10  התאריך שכתבת את התגובה זה במקרה יום ההולדת שלו

עריכה אחרונה על ידי Sunny
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• 3 שבועות מאוחר יותר...

הכרתי את טל באופן אישי. היה איש מדהים. בשלב מסויים הוא עזב ללוס אנג׳לס ודי הצליח שם בעולם האולפנים.

הוא היה בזמנו היחיד בארץ שהיתה לו פודרה. גנבו לו אותה מהרכב. הוא היה הבסיסט הראשון של פורטרט.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• 3 חודשים מאוחר יותר...

?מישהו יודע מי ניגן את הבס בשיר הפרחה של עפרה חזה

יש פה גם גרסה של עוד להיט שמעניין לדעת מי הבסיסט, אבל עושה רושם שזה בכל מקרה פלייבק וגם לא בטוח שהם אלה שיגנו במקור

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בקליפ מצולם אוהד אינגר, אני חושב, אבל זה בבירור פלייבק.  לא יודע מי ניגן בהקלטה.

אפרופו אוהד אינגר, הנה הוא קובע שיא ישראלי חדש לבסיסטים בחוסר הקשר בין מה ששומעים למה שרואים:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

19 hours ago, Sunny said:

?מישהו יודע מי ניגן את הבס בשיר הפרחה של עפרה חזה

יש פה גם גרסה של עוד להיט שמעניין לדעת מי הבסיסט, אבל עושה רושם שזה בכל מקרה פלייבק וגם לא בטוח שהם אלה שיגנו במקור

נפתרה התעלומה - על הבס כאן בעוד להיט מנגן אלון נדל, שגם ניגן את הבס בהקלטה המקורית וניגן בשאר השירים בסרט שלאגר. הוא עצמו אישר את זה 🙂 בסיסט ענק. היה אז רק בן 19

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

On 2/26/2020 at 10:14 PM, huckbuc said:

בקליפ מצולם אוהד אינגר, אני חושב, אבל זה בבירור פלייבק.  לא יודע מי ניגן בהקלטה.

- 

אחרי בירור איתו התעלומה נפתרה - בקליפ מצולם אלון נדל שגם ניגן בהקלטה :)

אפרופו אוהד אינגר, הנה הוא קובע שיא ישראלי חדש לבסיסטים בחוסר הקשר בין מה ששומעים למה שרואים:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

12 hours ago, guy_ron said:

בהקלטה זה פרטלס סטייל מיקי שביב, הייתי בטוח שהוא זה שמנגן בהקלטה

אם אני לא טועה באולפן זו ג'ז בס שכנראה ניגן איתה גם ב"דודה", רק הרבה אחרי הפכה לפרטלס... זה שנת 1979

עריכה אחרונה על ידי Sunny
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

Sunny - תודה על האינפורמציה לגבי אלון נדל.  לא ידעתי שהוא התחיל לעבוד באולפנים בגיל כל כך צעיר.  להגנתי אומר שרואים אותו בקליפ מאד בקטן, וברזולוציה דפוקה (-;

לגבי המשך הדיון - אני חושב שכשגיא דיבר על פרטלס סטייל מיקי שביב הוא התייחס לשיר "סיום" של אריק איינשטיין, ושאתה המשכת לדבר על שיר הפרחה.  בכל אופן, ע"פ מה שכתוב על הדיסק, ב"סיום" זה אכן מיקי שביב מנגן.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ובהמשך לנושא הדיון - מי מנגן בס ב"פרחים בקנה"?  יש לו גרוב מרשים יחסית לתקופה (1970) ולסגנון של השיר.  תקשיבו בעיקר לפזמון, החל מ-0:30 -

אם הבסיסט ניגן בדיוק את מה ששומעים, אז סחתיין עליו.  אבל אני חושד שתפקיד הבס הוקלט באולפן כשסרט ההקלטה מסתובב יותר לאט, וזה מה שאיפשר את השש-עשריות המהירות והמדויקות האלה.  זאת היתה פרקטיקה די מקובלת בעידן הטייפ האנלוגי, והדוגמא האולי הכי מפורסמת היא סולו הפסנתר (זה פסנתר, לא צ'מבלו) ב- In my life של הביטלס, עם הסיום ה"ווירטואוזי" שלו -

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 5 שעות, huckbuc כתב:

ובהמשך לנושא הדיון - מי מנגן בס ב"פרחים בקנה"?  יש לו גרוב מרשים יחסית לתקופה (1970) ולסגנון של השיר.  תקשיבו בעיקר לפזמון, החל מ-0:30 -

בין חברי הלהקה מ 1970 מצויין אבי קמינקובסקי כנגן בס

================

תוספת של יובל (huckbuc): Sunny - הרשיתי לעצמי לערוך את ההודעה שלך.  אם אתה מצטט מישהו ומוסיף טקסט משלך, רצוי מאד שהתוספת תהיה מחוץ למלבן של הציטוט (כפי שמופיע עכשיו בהודעה הערוכה).  כך רואים בקלות ובבירור מה אתה כתבת.  גם אין צורך לכלול בציטוט את כל ההודעה, אלא רק את החלק הרלוונטי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כן, ראיתי כמובן את השם "אבי קמינקובסקי" בתור בסיסט הלהקה, אבל לא בטוח שהוא גם ניגן בהקלטה.  נתקלתי בשם שלו סביב שיר אחר של להקת התותחנים, "בחופשה הבאה". הבס נשמע עם סאונד דומה אבל הנגינה פחות מדויקת ועם פחות גרוב -

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

נגני הלהקות ניגנו בהופעות, אבל את ההקלטה עשו אז נגני אולפן. בבס זה לרוב עמי פרנקל, שמוליק ארוך או קצת מאוחר יותר אלי מגן. אני מניח שהבסיסט המוקלט עם להקת התותחנים הוא אחד מהם. עמי פרנקל לא היה צריך יותר מטייק אחד ועמוד תווים, זה היה יעיל מאוד בימים שכל דקת אולפן עלתה הרבה. 

בעניין הסאונד: אלה שנים שבהן ההשפעה העיקרית היא הסאונד של קרול קיי וג'ו אוסבורן. לא שמישהו כאן הכיר את השמות האלה, אבל זה מה ששמעו בתקליטים מחו"ל. הציוד ההכרחי: פנדר ג'ז בס, פלאטס, מיוט רצחני, וכמובן - ידידו הטוב של הבסיסט בתחילת שנות השבעים: מפרט. בהרבה מקרים זה מוקלט עם מגבר גיטרה. זה סגנון שהגיע מבסיסטים שהיו במקור גיטריסטים, והרגישו נוח מאוד עם מפרט. 

בשיר של רומן שרון, הבס כבר קליקי בקיצוניות של לאדי גייסלר, הבסיסט בתזמורות של ברט קמפפרט וג'יימס לאסט שהיו אז מאוד פופולריים. שם יש גם קונטרבס שמכפיל את הבס של לאדי גייסלר. תשמעו את זה - מכאן בדיוק מגיעה ההשפעה, מעבדים היו מבקשים בדיוק את הצליל הזה (את לאדי רואים פעמיים ב-20 השניות הראשונות, את הקונטרבסיסט ב-2:18):

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

צור חשבון חדש או התחבר לחשבון קיים בכדי להגיב

עליך להירשם בכדי לכתוב תגובה

צור חשבון

פתח חשבון בפורום. זה קל ומהיר!

הירשם לפורום

התחבר

משתמש רשום? התחבר כאן.

התחבר כעת
  • Create New...