Jump to content
שים לב! מטעמי אבטחה ההתחברות לפורום אפשרית כעת רק על ידי כתובת האימייל ולא שם התצוגה שלך. ×
iBass Logo

יום הולדת 60 לג'ז בס

huckbuc

Recommended Posts

לא ריאישיו ולא היסטורי. מעולם קודם לא היה שילוב של סטאק-נוב וביינדינג. זה כואב בעין. בנוסף, השילוב של דוט-אינליי וביינדינג היה קיים רק ב-66', והסטאק-נוב נעלם ב-61' והוחלף ב-VVT. זה נראה לכל היותר כמו צוואר 66 על גוף 60 אחרי ריפיניש וריפרט. למה ריפרט? כי הביינדינג לא נעשה באופן המסורתי של פנדר. הביינדינג ההיסטורי (66 עד 81) עולה על קצות הפרטים. הבס החדש, לעומת זאת, נראה כמו ריפרט. 

אם הם רצו מראה מדויק היסטורית, היו יכולים לעשות עוד מאמץ קטן להביא פיקגארדים טורטויס מספיטפייר, היחידים שמסוגלים לייצר משהו שנראה 99% זהה לטורטויס המקורי של אותן שנים, ולא את בדיחת הפלסטיק העצובה שיש על הבס הזה. 

רוצים לדעת איך נראית סטאק-נוב לבנה היסטורית אמיתית? ככה: 

image.thumb.png.f3a4378df9070a44e02b782db4cc1345.png

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הבס הזו נראית רחוקה מלהיות נוחה לשימוש וכמות המגבלות שיש בה בטוח לא יהיו מקובלות בשום צורה. חבל שפנדר פשוט ממחזרים את עצמם כמו תמיד, והפעם הם הסיעו בזמן את הבעיות שיש בדגם הזה לשנת 2020 והכל בשביל לשמור על אותנטיות.

עוד מישהו חושב כמוני שזה טפשי?

לוקאץ', יצאה קצת צהובה הבס הלבנה הזו... בטח הייתה ברשות אנשים מעשנים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מה בדיוק לא נוח לך בג'ז בס? איזה מגבלות בדיוק? אם אתה מתכוון ל"מאפרות", מורידים אותן עוד לפני שמקלפים את הניילון מהפיקגארד. 

בעניין הממחזרים-את-עצמם: זה מה שהקונים רוצים. רוג'ר סדאוסקי אמר פעם בראיון שהוא הבין די בהתחלה ש-90% מהלקוחות שלו מעדיפים צורה של פנדר ג'ז בס, אז הוא ויתר על עיצוב מקורי ובנה להם ג'ז באסים.

הדברים האלה עוברים סטנדרטיזציה במהלך האבולוציה שלהם. באיזשהו שלב באבולוציה של הגיטרה הקלאסית, הדגם של אנטוניו דה טורס התקבע כסטנדרט, וכולם בונים היום קלאסיות של טורס. מבוני הבוטיק היקרים ביותר ועד הזבל הסיני ב-150 שקל. אף אחד לא זז מילימטר מהמידות. בכינור, עד סטרדיווארי היו כל מיני וריאנטים. מאז סטרדיווארי, יש מידות על מיליונית המילימטר וכולם בונים ככה. ואף אחד לא אומר "אוף, הם שוב ממחזרים את עצמם". שני הבאסים המרכזיים של ליאו פנדר, הג'ז והפרסיז'ן, הם סטנדרט. לא כמו סטרדיווארי, אבל יש הרבה יותר באסים כאלה מאשר אחרים. הסקייל שלהם, "34, התקבע מהר מאוד כסטנדרט. המקוריות של יצרנים מגיעה בדרכים אחרות. למשל האונבורד-פריאמפ של סדאוסקי. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אקדים בזה ואומר שלדעתי לג'אז בס יש את הסאונד האולטימטיבי לבס והבס הזו משתלבת נהדר בכל סגנון.

לגבי האי נוחות, זה מהנסיו שלי-

צוואר עבה (פרסיז'ן עוד יותר גרוע).

הסגנון הזה של המפתחות הרבה פחות יציב.

גוף גדול מידי.

בבס וגיטרה חשמלית סוליד בודי החומר והצורה משפיעים פחות. לוח השריגים נותן אופי מסויים אבל משם זה בעיקר הפיקאפים והמגבר.

בדגם הספציפי כיוון הטראס רוד מסורבל.אם שמו ביינדינג שבדגם המקורי אין, עדיף היה שהיו עושים בלי ביינדינג וכן עם גישה לטראס רוד. הרבה יותר פרקטי.

לגבי כלים אקוסטיים שציינת, שם מבנה הכלי והחומר משפיעים על הצליל הרבה יותר, לכן לוקחים משהו שמצלצל טוב ומחקים אותו ואם למישהו יש חוש הרפתקני אז מנסים לחדש.

יותר פשוט, היו יכולים לקחת עצים ישנים ולבנות ג'אז בס בסגנון מודרני ולשים פיקאפים שהם עיצבו ברוח אותה התקופה. אם היו הבדלים בצליל אז כל מה שאפשר להגיד זה משהו שאתה בעצמך אמרת בנושא המיתרים.

"אולי שלושה אנשים על הפלנטה מסוגלים גם להבחין בזה"

לסיכון זה נראה יותר כגימיק לקדם מכירות מאשר משהו פרקטי שנועד לשרת את המוזיקאים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יוסי אתה האדם הראשון ששמעתי שאומר שלג'ז בס יש צוואר עבה. אישית נפטרתי לאורך השנים מכך כך הרבה ג'ז באסים וינטאג' שהיו לי בגלל שלא יכולתי להתרגל לצוואר הדק. הג'ז בס היחידה שנשארה בינתיים (רק 8 מספרים מה-77' של מרקוס מילר...) היא בעלת צוואר עבה יחסית. ועדיין זה לא נוח לי כמו פרסיז'ן. 

כאמור, חוכמת ההמונים קבעה שלרוב הבסיסטים זה מה שנוח. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 4 שעות, lukatch כתב:

יוסי אתה האדם הראשון ששמעתי שאומר שלג'ז בס יש צוואר עבה.  

יש לי איבנז עם צוואר מאוד דק ולזה אני רגיל, גם כל הבסים של איבנז מאז שנות ה90 גם יש צוואר עבה (כמובן לא כמו פרסיז'ן). השאירו בגיטרות אתה צוואר הדק כנראה בזכות שרדרים כמו סטיב ואי, ג'ו סטריאני ועוד...

הייתי רוצה שתהיה אפשרות לבס דומה לאיבנז מבחינת מבנה ובגרסה של 5-6 מיתרים ו24 שריגים (באיבנז שלי יש רק 22), ובכל מה שקשור לבס, איבנז כל הזמן מחדשים ולכן אני מעריך אותם, וכשמסתכלים על פנדר, נראה לי שרוב מה שיוצא מהם זה משהו שהם עשו בעבר עם שינויים קטנים כמו הביינדינג לצוואר של הוצאה מחודשת לדגם ענתיקה, וכן, גם אני אוהב סטרטוקסטר מצב 2 ו4 בפיקאפים.

אם היו באים לשרת את הקהל, היו אומרים "הנה, עבדנו קשה קשה מאוד בשביל לתת לכם את צליל העבר עם עיצוב של העתיד" (משפט מנצח, כל הזכויות שמורות לסמי וסוסו 😛) ומשלבים את האלמנטים שצויינו מקודם אנשים היו מסתקרנים הרבה יותר לגבי זה למרות שלג'אז בס בדרך כלל יש אותו גוון של צליל.

אז כל הראשיו זה מעיד על גימיק שכוונותיו כוונות כלכליות הרבה יותר מאשר שירות למוזיקאים. 

ועדיין, לג'אז בס יש את הצליל האולטימטיבי לבס.

בקיצור, אכלנו אותה... O0

עריכה אחרונה על ידי Hamami
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 14 שעות, Hamami כתב:

אם היו באים לשרת את הקהל, היו אומרים "הנה, עבדנו קשה קשה מאוד בשביל לתת לכם את צליל העבר עם עיצוב של העתיד" (משפט מנצח, כל הזכויות שמורות לסמי וסוסו 😛) ומשלבים את האלמנטים שצויינו מקודם אנשים היו מסתקרנים הרבה יותר לגבי זה למרות שלג'אז בס בדרך כלל יש אותו גוון של צליל.

פנדר ניסו את זה יותר מפעם אחת והכישלון היה מהדהד. הפרפורמר, לדוגמה (נולדה 1985, מתה 1987) תוכננה להיות בדיוק זה. ואגב הצוואר שם דקיק כמו איבנז של פעם, אתה בטוח היית אוהב את זה.

אבל התשובה של ציבור הקונים הייתה גורפת וחד-משמעית: מה זה הדבר הזה. תביאו לנו ג'ז בס ופרסיז'ן. 

פנדר עובדת בשביל למכור. מה שהציבור רוצה לקנות, הם מייצרים לו. מה שהציבור לא יקנה, הם לא ייצרו. זה היגיון מאוד פשוט. כל ניסיון של פנדר לשנות קצת את הנוסחה (JP90, לייט דלקס, היו עוד כמה) מסתיים באיתות ברור של הצרכנים: אם היינו רוצים איבנז היינו קונים איבנז.

image.png.8b91a50f5a30da0cf37e5e25a8dbea9b.png

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

עצוב לשמוע שכסף מונע מפנדר לצאת להרפתקאות נוספות, ועדיין, הפרפורמר נראית מגניב וגם יש לה 24 שריגים עם יופי של גישה. אף פעם לא שמעתי עליה.

אני אלך לחרוש את האינטרנט עליה, תודה על המידע לוקאץ.

אז פנדר, תביאו לי ג'אז בס 5 או 6 מיתרים (עם הגוף המודרני) עם צוואר בעובי של הפרפומר עם גוף SWAM ASH ולוח שריגים אבוני ומרווח 18מ"מ בגשר ועוד 60 שנה נחגוג ביחד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בדקתי את הפרפומר והיא מצלצלת יופי. REVERB השודדים, גונבים עליה 1,757.84 דולר. בסכום כזה אפשר להזמין עבודת יד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בתאריך 14.8.2020 at 11:36, Hamami כתב:

עצוב לשמוע שכסף מונע מפנדר לצאת להרפתקאות נוספות

אתה מודע לזה שמדובר בעסק שמעסיק אלפי עובדים, עם היקף מכירות של 700 מיליון דולר בשנה, ולא בפרויקט התנדבותי, כן?

בתאריך 14.8.2020 at 11:50, Hamami כתב:

REVERB השודדים, גונבים עליה 1,757.84 דולר

אתה מודע לזה שריוורב היא פלטפורמה שמשמשת אנשים למכור גיטרות, והם עצמם לא מוכרים אפילו מפרט, כן? ושכל אחד שמוכר שם יכול לדרוש כמה שהוא רוצה על מה שהוא רוצה, ואם זה מוגזם אז אף אחד לא יקנה, ואם יקנו אז זה כנראה היה בכל זאת מחיר ריאלי? 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

On 8/12/2020 at 8:19 PM, lukatch said:

יוסי אתה האדם הראשון ששמעתי שאומר שלג'ז בס יש צוואר עבה. אישית נפטרתי לאורך השנים מכך כך הרבה ג'ז באסים וינטאג' שהיו לי בגלל שלא יכולתי להתרגל לצוואר הדק. הג'ז בס היחידה שנשארה בינתיים (רק 8 מספרים מה-77' של מרקוס מילר...) היא בעלת צוואר עבה יחסית. ועדיין זה לא נוח לי כמו פרסיז'ן. 

כאמור, חוכמת ההמונים קבעה שלרוב הבסיסטים זה מה שנוח. 

בפעם הבא שתרצה להיפטר ממג'אז בס אבל עם צוואר ממש דק, אני קונה. לקנות ממך בסית זה כמו לרכוש אוטו מרופא בשנות ה 70

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בתאריך 9.8.2020 at 12:58, huckbuc כתב:

לרגל המאורע, פנדר מוציאים (במהדורה מוגבלת, כמובן) גירסת ראישו "היסטורית", עם stacked knobs והכל.

אותנטית או לא, בעיניי היא אחת היפות ואם היא נשמעת כמו שהיא נראית אז עוד יותר טוב. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בתאריך 16.8.2020 at 22:01, lukatch כתב:

אתה מודע לזה שמדובר בעסק שמעסיק אלפי עובדים, עם היקף מכירות של 700 מיליון דולר בשנה, ולא בפרויקט התנדבותי, כן?

בטח, וככה זה גם בחברות אחרות, ועדיין, חלק מהחברות מוציאות דגמים חדשים. זה טוב שיש שיש "סוס מנצח" שעליו משמרים את החברה, ועם זאת, כשחברה מגבילה את עצמה, אז אין התפתחות (שלפעמים היא גם יכולה להיות התפתחות שלילית...).

בתאריך 16.8.2020 at 22:01, lukatch כתב:

אתה מודע לזה שריוורב היא פלטפורמה שמשמשת אנשים למכור גיטרות, והם עצמם לא מוכרים אפילו מפרט, כן? 

שמעתי שיש בעיות עם ריוורב., ולא ידעתי שריוורב סוג של EBAY אז הנה, למדתי משהו חדש, תודה אילן.

אז ריוורב, קבלו את התנצלותי הרישמית שקראתי לכם גנבים, אבל תהיו בטוחים שאני לא מתכוון לקנות ממכם אפילו מפרט.

הפוסט נערך ונמחקה ממנו פיסקה.

כפי שהובהר יותר מפעם אחת, הפורום הזה עוסק במוזיקה, בסיסטים, באסים, ציוד וכדומה.

בשביל כל השאר יש את פייסבוק. 

ובחזרה לג'אז בס, אם אנשים מפנדר מישהו פה מכיר, הוא מוזמן להעביר. אמנם זה בלי חרוזים, אבל זה עדיין סוג של חמשיר.

"פנדר, גם ג'אז בס יכולה להיות עם יותר שריגים.

פנדר, גם ג'אז בס יכולה להיות עם צוואר דק.

פנדר, אם בכסף עסקינן, תעשו מהדורה מוגבלת של 200 יחידות של ג'אז בס עם צוואר דק ו24 שריגים וגישה קלה לטראס-רוד ככה שלא יכאב לכם בכיס ואם תראו שזה מוכר, תעשו עוד 300 יחידות, ואם תראו שזה מוכר, תעשו עוד 500 יחידות,  ואם תראו שזה מוכר, תעשו עוד 1000 יחידות, ואם גם זה ימכור , תעשו עוד 2000 יחידות, ואם גם זה ימכור , תעשו עוד 5000 יחידות.

והכל בעיצוב של ג'אז בס תחת הכותרת ג'אז בס. 

אה, ובבקשה תעשו גם גירסה של 5 או 6 מיתרים מעץ SWAMP ASH כחלק מה200 הראשונות ככה הגב של האנשים ישאר תקין. תודה."

כל הזכויות על החמשיר שמורות לסמי וסוסו גם אם הם לא מנגנים, שרים, או כותבים מילים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בתאריך 19.8.2020 at 03:00, Hamami כתב:

ועם זאת, כשחברה מגבילה את עצמה, אז אין התפתחות (שלפעמים היא גם יכולה להיות התפתחות שלילית...)

כן, בוא באמת ניתן עצות עסקיות ליצרן הגיטרות שמצליח להוביל את העולם 60+ שנים. 

אגב, קבל טיפ: תחפש את הג'ז בס גדי לי מהשנים הראשונות (יפאניות, 1998) - היה להן צוואר דקיק ברמה מטורפת.

הייתה לי 98' כזאת (קניתי אז חדשה) ומכרתי לאבי בללי, הוא מנגן עליה עד היום, משהו כמו 20 שנה. אם תפגוש אותו תבקש לנסות את הבס. עשיתי בו שתי מודיפיקציות - את הפיקגארד החלפתי לשחור, והחלפתי את גשר הבאדאס לגשר פנדר סטנדרטי וינטג' סטייל. כי הבאדאס מוסיף ססטיין אבל חותך נמוכים, וזה בס עם הרבה מאוד גבוהים גם ככה גם בגלל הצוואר (מייפל) וגם בגלל שהפיקאפ האחורי הוא חצי אינץ' קרוב יותר לגשר כמו בפנדרים משנות ה-70. 

הצוואר הדקיק של הגדי לי היה במרכז הוויכוח הלוהט ביותר בפורומים של בסיסטים בסוף שנות ה-90. הפורומים היו מלאים בפוסטים של אנשים שקנו את הגדי לי וגילו שהצוואר מתעקם מאוד מהר בגלל הצוואר הדקיק, והטראס-רוד מגיע לקצה היכולת שלו, ואי אפשר להבריג יותר, כמובן בגלל הצוואר הדק מדי. (גם ה-72 של גדי לי סבלה מתופעה דומה, בגלל שגדי התעקש לשייף לה את הצוואר לממדים האלה. בסוף הקאסטום שופ בנו צוואר חדש ל-72 המקורית שלו. קל להבחין ביניהם, החדש הוא עם אינליי פרל וביינדינג לבן, הישן - בלוקים וביינדינג שחורים). בכל מקרה, פנדר הבינו שיש להם בעיה, והפיתרון שלהם היה לעבות את הצוואר בחזרה לממדים של ג'ז בס סטנדרטית, עם כל הכבוד לשריטה של גדי לי. ולאלפים הרבים שכבר קנו את הצוואר הדקיק, והבאסים היו תחת אחריות - פנדר הציעו אומי טפלון. כן, עלוב למדי. היית אמור לפרק את הבולט מההדסטוק, להשחיל כמה אומי טפלון שהם סיפקו, ולסגור שוב. זה היה אמור לתת עוד קצת מרחק לטראס-רוד. אני זוכר את מייק קנדריק מפנדר מסביר באריכות ב-FDP ז"ל שזה מה שהוא אישית עשה ל-72 של גדי. 

אני מציין את כל זה בשביל שתהיה זהיר עם קנייה כזאת. הבס שמכרתי לבללי היה, למרבה המזל, בעל צוואר יציב, ולמרות היותו מהסידרה הדקה באופן כמעט מגוחך, הוא לא מתעקם. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 9 שעות, lukatch כתב:

כן, בוא באמת ניתן עצות עסקיות ליצרן הגיטרות שמצליח להוביל את העולם 60+ שנים. 

אפשר גם לנסח זאת כך "כן, בוא באמת ניתן עצות עסקיות ליצרן הגיטרות שמצליח להגביל את העולם 60+ שנים" XD

העצה היא לא עיסקית, היא יצירתית. לכן מהדורה ראשונה, רק 200 בסים.

שמים אחת כזו בחנויות ברחבי כדור הארץ, ורואים אם זה מוכר או לא. פשוט.

אגב, אולי ככה התנהלה הפגישה לקביעת מהדורת הראישו  בפנדר-

"כל החברות מוציאות דגמים שונים כל שנה וגם עושות חקויים שלנו ואחת של השניה אז אנחנו חייבים להתחיל להתחרות איתם. בנוסף, יש את הסינים ועכשיו הקורונה... המכירות ירדו... טוב, פשוט נעשה עוד פעם ג'אז בס. רק שהפעם יש בעיות בכל העולם, אז נביא ללקוחות שלנו בס עם בעיות של שנות השישים ככה ירגישו שפנדר מזדהים איתם". 

לפני 9 שעות, lukatch כתב:

אגב, קבל טיפ: תחפש את הג'ז בס גדי לי מהשנים הראשונות (יפאניות, 1998) - היה להן צוואר דקיק ברמה מטורפת.

תודה על האזהרה לגבי הצוואר, שוב אזכיר שאני מנגן על מיתרים דקים ככה שהמתח יחסית נמוך ביחס למיתרים ה"מקובלים" על בס אז נראה לי שצוואר הבס במקרה שלי ישאר ישר אלא אם יש בו דפקט שבא מהחברה. ובנושא התייחסות לצוואר, לצערי, כבר שמעתי על מישהו שמכר לתלמיד שלו בס עם טראס רוד שבור...

הצוואר של האיבנז דק כמו הגיטרות שרדר שלהם סטיב וואי וכאלו. הצוואר בגדי לי דק כמו של איבנז?

נגנתי על גדי לי (על הבס, לא על הבסיסט 🤓) בכלי זמר לפני כמה שנים וזה הרגיש כמו ג'אז בס רגילה רק שיש לה שם אחר... 

הגדי לי של שנות ה90 היא 20 שריגים ו4 מיתרים.

אני רוצה יותר! 😆

פעם חשבתי לקנות את האמריקן דלוקס... ואולי שנה הבאה (במידה ולא יעופו טילי מלאי בקורונה גרעינית ברחבי כדור הארץ) פנדר ישקלו לעשות חידוש של פנדר ג'אז בס, 20 שריגים, 4 מיתרים ועכשיו מכוונים את הטראס רוד מהחלק האחורי של הצוואר.

והנה שם לדגם הזה " Neck Braker Jazz Bass ".

מקסימום, נזמין מהסינים חיקוי עם 24 שריגים ו5 מיתרים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אגב מוריס, רק עכשיו ראיתי את ההודעה שמחקו לי משהו מהפוסט (יפה שההודעה בצבע אדום, הצבע האהוב עלי +1:thumbsup:).

אני לא זוכר מה כתבתי שם אז אודה לך אם תזכיר לי בפרטי מה כתבתי ככה אדע ממה להימנע בעתיד (ולמרות זאת, אני עדיין עלול לשכוח).

אני בלי פייסבוק ורשתות דומות ככה שאני לא מפרסם פוסטים. ככה נשאר הרבה יותר זמן לכתיבת מוזיקה וללימודים.

הנה תשמעו איזה יופי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 36 דקות, Hamami כתב:

אגב מוריס, רק עכשיו ראיתי את ההודעה שמחקו לי משהו מהפוסט (יפה שההודעה בצבע אדום, הצבע האהוב עלי +1:thumbsup:).

לא אני מחקתי,, אני אמנם ה״בעלים״ של הפורום אבל יש עוד אנשים טובים שעוזרים לי בניהול השוטף.

אני בטוח שלאותו מנהל שמחק היתה סיבה מספיק טובה, מוצדקת, והגיונית למחוק או לערוך את ההודעה שלך.

אין כאן התנהלות של ״סתימת פיות״ ולא נוהגים לערוך הודעות של חברי פורום אלא אם יש סיבה שמצדיקה צעד כזה.

אם אתה רוצה לקבל מידע מי מה ולמה אתה מוזמן לפנות אלי בפרטי.

אבדוק עבורך מי המנהל שמחק, ובמידה ויהיה מעוניין לתקשר בנושא, אותו מנהל יצור איתך קשר ויסביר לך.

אני בסופו של יום הארנק שמממן את הפורום :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מחקתי. זאת הייתה פיסקה ממש לא לעניין בקשר לקורונה, שבה הוצגו דברים שאגדיר בעדינות "שנויים במחלוקת" כאילו היו עובדות. שוב: לא זה המקום, והאינטרנט גדול ורחב ויש כל כך הרבה מקומות אחרים בשביל זה, ורק מקום אחד איכותי ובעברית לבסיסטים. אז בוא נשאיר אותו כזה. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בתאריך 21.8.2020 at 18:35, lukatch כתב:

אני מחקתי. זאת הייתה פיסקה ממש לא לעניין בקשר לקורונה, שבה הוצגו דברים שאגדיר בעדינות "שנויים במחלוקת" כאילו היו עובדות. שוב: לא זה המקום, והאינטרנט גדול ורחב ויש כל כך הרבה מקומות אחרים בשביל זה, ורק מקום אחד איכותי ובעברית לבסיסטים. אז בוא נשאיר אותו כזה. 

מסכים איתך אילן ואתה מוזמן למחוק כל דבר שתמצא לנכון.

נחזור לג'אז בס, מצאתי את זה

בנוסף, מצאתי ג'אז בס Fender Jazz Bass 24 V 5-String Bass Guitar שהיא קרובה למיפרט שציינתי, השאלה כמה הצוואר עבה וכמה היא כבדה... 

https://www.musiciansfriend.com/bass/fender-jazz-bass-24-v-5-string-bass-guitar#productDetail

יש הדגמות של אנשים שמנגנים עליה וזה לא נשמע כמו ג'אז בס שכולם מכירים. היה מעניין לשמוע אותה עם הדגמה בריאה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 6 שעות, erang כתב:

פשע לא לקנות 🙃

זה מחיר גבוה מאוד אבל בטח אפשר לנהל מו"מ מול החנות ולרדת למשהו שמתחיל בסיפרה 3.

ועדיין: הבס הזה הוא ה"גביע הקדוש". המקבילה שלו בעולם הגיטרות היא לס פול 59' סנברסט, 250-300 אלף דולר. גם 1960 עם טופ plain, בלי שום פליים, תגיע למחיר כזה, אם המצב שלה טוב וכל החלקים מקוריים. 59' עם פליים יפה כבר תביא אותך לאזורי ה-400 אלף דולר, שלא לומר חצי מיליון. אז 47 אלף דולר עבור הג'ז בס 61' סטאק-נוב הזאת... בקיצור בוא תחזור לפוסט הזה בעוד עשר שנים. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 10 שעות, lukatch כתב:

יפה מאוד. וגם צילמו את כל המקומות הנכונים. עכשיו בוא נראה אם אתה יודע את משמעות התמונה הזאת:

אין לי מושג, אבל יש לי הרגשה שאני הולך ללמוד משהו חדש.  שוט, אילן.

ובהמשך להודעה האחרונה שלך - עלה בדעתי לבדוק עד כמה הגיטרה בס הזאת היא השקעה פיננסית טובה.  ובכן, ע"פ הקטלוג של פנדר מאפריל 1961, ג'ז בס סנברסט עלתה אז 279.50 דולר.  בהנחה שהמוכר מריוורב יקבל את ה-47,670 דולר שהוא מבקש, השווי של הגיטרה עלה פי 170.  אבל היתה כמובן אינפלציה, שלפי המחשבון הזה הסתכמה בפקטור של 8.67, כלומר ריאלית השווי של הגיטרה עלה "רק" פי 20.  איך המספרים האלה לעומת השקעות אלטרנטיביות?  לפי המחשבון הזה, מדד הדאו ג'ונס (ללא דיווידנדים) עלה נומינלית מאז אפריל 1961 ב-4,024%, שזה אומר פי 41; אבל אם משקיעים חזרה במדד את הדיווידנדים שהמניות חילקו לאורך השנים, אז מדובר בעלייה נומינלית של פי 301 (!).

אז עם כל הכבוד לג'ז בס וינטג' - ויש כבוד - לא מדובר בהשקעה פיננסית מוצלחת במיוחד.

ואיך הלס פול בתור השקעה?  יותר טוב. לפי הקטלוג הזה, ב-1959 לס פול סנברסט עלתה 265 דולר. אם היא עולה היום 500,000 דולר (בזכות מצב מושלם ופליים יפה), אז השווי שלה עלה נומינלית פי 1,887, וריאלית פי 189.  השקעה בדאו ג'ונס עם השקעה חוזרת של דיבידנדים עלתה נומינלית מאז 1959 פי 357, כלומר הלס פול הנ"ל עדיפה בהרבה.  גם לס פול 59 פחות מוצלחת (ששווה "רק" 250,000 דולר) עדיין מכה את הדאו ג'ונס.

הכותב אינו כלכלן, טל"ח, YMMV, וגו'

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני לא חושב שהחישוב מאז 1961 הוא הכי רלוונטי. אני מסתכל על הזמן מאז ששוק הווינטאג' התחיל להתעורר ועד היום. או מאז שאני התחלתי לקנות וינטאג' ואנשים עוד קראו להן "גיטרות משומשות". אני יודע בכמה קניתי חלק גדול מהכלים שלי, בשנים שבהן לא יכולת לתת במתנה פנדר סבנטיז, ואני יודע בכמה אפשר למכור אותם היום, וזה הרבה יותר מהאינפלציה. וגם אם זאת לא השקעה יותר טובה מהבורסה או מנדל"ן בתל אביב, נגיד, אל תשכח שההשוואה היא לא רק להשקעות אחרות, אלא לגיטרות אחרות. כי לפעמים אנשים קונים גיטרה בשביל לנגן עליה וליהנות ממנה, וקפיצת הערך היא בונוס. 

אני מסתכל על כנרים, למשל. אין כנר שיכול להחזיק סטרדיווריוס באופן פרטי. אלה כלים של 7-8 מיליון דולר. לכן הם תמיד בהשאלה. לעומת זאת, תחשוב על אייזיק שטרן, שקנה את הסטראד שלו ב-250,000 דולר כשאלה עוד היו המחירים. הוא עשה מאמץ גדול, אבל אפשרי. היום זה בלתי אפשרי. 47 אלף דולר זה מחיר שאדם יכול לאסוף בשביל בס אם זה חשוב לו. אצל נגני כלי קשת, זה המחיר של הקשת. תברר פעם כמה עולה חליל ברמה של נגן פילהרמונית. כמה עולה פסנתר כנף טוב. לעומת זה חצי מיליון דולר, המחיר של הלס פול, זה כבר בלתי אפשרי. ההבדל הוא מהותי. 

בעניין התמונה: החור שיותר קרוב לפוקט הוא חור מסמר. בתהליך הצביעה היו דופקים בגוף שלושה מסמרים קטנים במקומות שיכוסו אחר כך על ידי הפיקגארד, הגשר או הקונטרול-פלייט. בהתחלה היו צובעים את החלק הקדמי של הגוף, ואז היו הופכים ומעמידים את הגוף על המסמרים כמו רגליים של שולחן, וצובעים את הגב. יש 3 או 4 חורי מסמר בכל פנדר פרה-CBS, ללא יוצא מן הכלל, ולפי קיומם ומיקומם של חורי המסמר אספנים מוודאים אותנטיות של פנדר וינטאג'.  כמובן שהחור צריך להיות "עירום", בלי צבע בתוכו. 

image.png.809b088f770a5fdb411da324c93cb002.png

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

On 8/30/2020 at 8:34 PM, huckbuc said:

תמורת $47,670.12 תוכלו לקבל את הדבר האמיתי:

https://reverb.com/item/34678944-1961-fender-jazz-bass-stack-knob-in-sunburst-with-original-hardshell-case

עמוס מכלי זמר אמר לי פעם שהיתה לו איזה ג'אז בס שנות השישים שכחתי איזו, שקנה בזיל הזול בפון-שופ בארה"ב, ומכר אותה בסכום מאוד יפה, לא הסכים לומר בכמה. לך תדע אולי זאת הגיטרה של עמוס

עריכה אחרונה על ידי Sunny
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יעל אל תתחילי איתי עם סיפורי שוק הפשפשים, כי אני אתחיל בגיבסון 1967 מקורית שקניתי שם (עם רונית, היא תעיד) ב-180 שקל. אפילו הארגז המקורי בא איתה. ומשם זה רק יילך ויחמיר, גרטש 1964 באלף שקל, פנדר 75' ב-600 שקל, יש עוד הרבה. יש לי חבר שמצא בשוק הפשפשים ביפו מגבר אמפג B15 פורטפלקס מקורי, הקלאסיקה האמיתית והמגבר שעליו ג'יימס ג'יימרסון הקליט, ששימש את בעל החנות ככיסא, וקיבל אותו במתנה. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• 2 שבועות מאוחר יותר...

huckbuc תודה על המידע.

הייתי באתר של Mayones. זה דגם הJabba שלהם. הם לא רושמים מחיר.

קודם אולי כדאי לדבר עם הסינים ולהגיד להם שאם הם בונים עותק זהה ב500 שקל מינוס פיקגארד אני קונה שתי בסים. :)

במחשבה נוספת, אולי הסינים יוכלו גם לבנות את הג'אז בס עם מנגנון מסתובב לפיקאפים שעשוי מAerographene...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 9 שעות, Hamami כתב:

קודם אולי כדאי לדבר עם הסינים ולהגיד להם שאם הם בונים עותק זהה ב500 שקל מינוס פיקגארד אני קונה שתי בסים. :)

ראשית, אני ממש לא בעד קידום של זיופים. ושנית, החלום שלך כבר קיים. תיכנס ליד2, תקנה בודגוב משומשת ב-500 שקל, ותשים על ההדסטוק את הלוגו מאריזה של מיונז. עם סט-אפ טוב זה גם יהיה בס לא רע בכלל. אבל בשביל האיכות הפולנית של Mayones אתה תצטרך להיפרד מקצת יותר דינרוס.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

צור חשבון חדש או התחבר לחשבון קיים בכדי להגיב

עליך להירשם בכדי לכתוב תגובה

צור חשבון

פתח חשבון בפורום. זה קל ומהיר!

הירשם לפורום

התחבר

משתמש רשום? התחבר כאן.

התחבר כעת
  • Create New...