Jump to content
שים לב! מטעמי אבטחה ההתחברות לפורום אפשרית כעת רק על ידי כתובת האימייל ולא שם התצוגה שלך. ×
iBass Logo

המדריך המלא לאתרי טרנסקריפשן לבס

huckbuc

Recommended Posts

בשנה האחרונה, בעקבות הדיון הזה אצלנו בפורום, ביליתי לא מעט זמן באתרים עם תפקידי בס כתובים ("טרנסקריפשנז") של שירים.  למען אחרים שאולי מתעניינים, הנה דעתי המנומקת על כמה אתרים שכאלה, מסודרים פחות או יותר מהמוצלח ביותר (לטעמי) לפחות מוצלח.

1. basslessons.be

מבחר: כ-450 קטעים. קטע חדש מתווסף בערך פעם בשבוע.

דיוק: מעולה.

דרגת קושי: כל הטווח בין קל מאד לקשה מאד.

סגנונות: כמעט הכל - רוק, פיוז'ן, פופ, רגאיי, בלוז, פאנק, היפ הופ, ג'ז, קאנטרי, ועוד.  איזון מוצלח בין להיטים מוכרים לבין קטעים נידחים.

קליפ יוטיוב: יש. בראש כל עמוד משובץ סרטון יוטיוב של הביצוע הרלוונטי, שאפשר לנגן יחד אתו.  מאד שימושי.

פורמט תווים: תמונה אחת ארוכה שצריך לגלול למטה כדי להתקדם בשיר.  זה בעיניי החיסרון המרכזי (והכמעט יחיד) של האתר - הייתי מעדיף pdf, שאפשר לפתוח על המסך כמה עמודים שלו זה לצד זה.

מיון וניווט: נוח מאד. כל הקטעים מופיעים ברשימה אחת, שאפשר למיין ע"פ תאריך הפרסום (כך שקל לראות מה התחדש), שם השיר, או שם האמן.

קטע שכיף לי לנגן: Anita Baker - Sweet Love.

עוד משהו: ניכר שהאתר הוא הבייבי של כריסטוף, בעל הבית, ושהוא מתחזק אותו בהרבה אהבה.  דיווחתי לו כמה פעמים על טעויות קטנות שגיליתי בתווים, והוא תמיד תיקן בזריזות והודה לי בחום.  אני גאה לציין שקצת תמכתי בו כספית עוד לפני שגיליתי שהוא גם בחור נחמד.

2. tomreadbass.co.uk

מבחר: כ-800 קטעים. קטע חדש מתווסף כמעט כל יום בממוצע בחודשיים האחרונים, ופעם בכמה ימים לפני כן.

דיוק: טעון שיפור.  לפעמים רשומים רק האקורדים בחלק מהקטע או אפילו כמעט בכולו (למשל Just the Way You Are).  לפעמים תפקיד הבס בהקלטה המקורית משתנה - מעט או הרבה - בין בית אחד של השיר לבית אחר, אבל בתווים מופיע סימן חזרה אחרי הבית הראשון (למשל ב-Take it Easy; ספציפית בשיר הזה יש גם טעות בתיווי הריתמי של הפתיחה).  לפעמים התווים לא בסולם של הביצוע המקורי (למשל Beat it).

דרגת קושי: לרוב נמוכה עד בינונית, אבל מדי פעם יש אתגרים.

סגנונות: בעיקר להיטי פופ ורוק, יחסית הרבה אולדיז שמאלציים (סינטרה, דין מרטין וכו').

קליפ יוטיוב: אין.

פורמט תווים: pdf.

מעבר לתווים: בהרבה מהקטעים אין סימונים לאורך התווים של בית / פזמון וכו', שהיו יכולים לעזור בהתמצאות.

מיון וניווט: מוזר ומעצבן.  בעמוד המרכזי יש טבלה של כל הקטעים, כל אחד עם שם הקטע, הסולם, האמן, ותאריך ההעלאה, ובראש הטבלה יש תיבת חיפוש.  אבל אי אפשר להקליק על שום דבר בטבלה ולהגיע לקטע שבחרת! צריך לעבור לרשימת אותיות הא"ב שאחרי הטבלה, ללחוץ על האות הראשונה בשם השיר, לעבור לעמוד עם רשימת כל השירים שמתחילים באות הזאת, למצוא ולהקליק על השיר ברשימה, ורק אז מגיעים לתווים.  אין דרך פשוטה לראות מה התווסף לאחרונה. לפעמים קישור מוביל לשיר הלא נכון (למשל You're Still A Young Man), או ששם המבצע שרשום לא נכון.

קטע שכיף לי לנגן: Ain't No Mountain High Enough.

עוד משהו: לאור הרפרטואר וריבוי המחרוזות, אני מנחש שבעל האתר מנגן בלהקת אירועים.

3. freebasstranscriptions.com

מבחר: כ-200 קטעים.

דיוק: כמעט תמיד טוב.  לפעמים מופיע סימן חזרה גם כשבהקלטה הפעם השנייה לא זהה לראשונה (למשל Sultans of Swing).  לפעמים לא כתובים בתחילת השורה הבמולים/דיאזים של הסולם (למשל Sweet Home Alabama, שכידוע אפשר להתווכח אם הוא ברה מז'ור או בסול מז'ור, אבל בטוח שהוא לא בדו מז'ור).  לפעמים כתובים רק אקורדים בחלק מהתיבות (למשל Don't Speak).

דרגת קושי: מקל עד קשה, לרוב באמצע.

סגנונות: הרוב רוק/פופ עם נוכחות מרשימה של אבבא, קצת פאנק (ברונו מארס, צ'אקה קאן), ולפחות קטע ג'ז אחד (Bright Size Life).

קליפ יוטיוב: לרוב אין. בעמוד המקדים (ראו למטה) של חלק מהקטעים משובץ קליפ של הביצוע המקורי, ובחלק אחר משובץ קליפ לקאוור בס של בעל האתר.

מיון וניווט: סביר. יש רשימה של כל הקטעים ע"פ סדר אלפביתי של האמן / להקה. הקלקה על קטע ברשימה לפעמים מובילה ישירות לתווים, ולפעמים מובילה לעמוד (שבשמחה הייתי מדלג עליו) עם הגיגים על השיר או על תפקיד הבס שלו, וצריך להקליק על עוד קישור כדי להגיע לתווים.

קטע שכיף לי לנגן: Locked Out Of Heaven.

עוד משהו: אין אינדיקציה מה התווסף לאחרונה לאתר, ולא ברור לי אם הוא ממשיך להתעדכן.

4. thebassment.info

מבחר: כ-140 קטעים.

דיוק: בד"כ מצוין, לרבות ניואנסים קטנים (למשל האאוטרו של Home at Last).  לפעמים לא כתובים בתחילת השורה הבמולים/דיאזים של הסולם (למשל Bennie and the Jets), או מה שיותר מוזר - הם כן כתובים למרות שלא צריך אותם (למשל Walk Between The Raindrops).

דרגת קושי: טווח רחב.

סגנונות: בעיקר רוק / פופ / דיסקו.  לפעמים הפתעות כמו I Know You Know של אספרנזה ספולדינג.

מיון וניווט: נוח. כל הקטעים מופיעים בטבלה אחת שאפשר למיין אותה ע"פ שם האמן, הבסיסט, שם השיר וכו', אבל לא לפי תאריך הוספה (לכן לא ברור לי מה קצב הוספת הקטעים).  הקלקה מובילה ישירות לתווים.

קטע שכיף לי לנגן: September.

5. stevieglasgow.com

מבחר: 78 קטעים. לא התעדכן בחודשים האחרונים.

דיוק: מעולה.

דרגת קושי: משתנה מאד, החל משמיניות בנאליות (למשל Dirty White Boy) וכלה בשש-עשריות סינקופטיות של אנת'וני ג'קסון.

סגנונות: מאד אקלקטי - מפרוג ועד קאנטרי, דרך ג'ז, מטאל, דיסקו, ועוד.  19 מתוך 78 הקטעים הם של אנת'וני ג'קסון מנגן בשירים של צ'אקה קאן.  יש שירים פחות מוכרים - לפחות בשבילי - של אמנים מאד מוכרים (ספרינגסטין, פורינר), ודי הרבה שירים של אמנים שלא הכרתי בכלל.

מעבר לתווים: ברוב הקטעים מופיעה שורת טאבים בצמוד לכל שורת תווים, כך שצריך לדפדף בקצב כפול; זה קצת מעצבן ואפשר היה להימנע מזה בקלות (לשים את הטאבים בקובץ pdf נפרד, כפי שנעשה בחלק מהקטעים).

מיון וניווט: נוח. כל הקטעים מופיעים ברשימה בעמוד אחד, ממוינים ע"פ שם המבצע.  הקלקה אחת מובילה ישירות לתווים, ולפעמים יש קישור נוסף לעמוד עם ניתוח של השיר.

קטע שכיף לי לנגן: Let's Dance.

6. lowdownbass.net

מבחר: כ-65 קטעים. בקושי התעדכן בחודשים האחרונים, אם בכלל.

דיוק: טעון שיפור.  ברוב הקטעים לא מופיעים בתחילת השורה הבמולים/דיאזים של הסולם.  לפעמים במקום התו הנכון מופיע תחליף אנהרמוני שלו (למשל בתיבה 9 ב-Deacon Blues, צריך להיות סול דיאז במקום הלה במול שכתוב).  לפעמים כתוב משך צליל ארוך כשצריך להיות צליל קצר ואחריו הפסקה (למשל Babylon Sisters).

דרגת קושי: הכי גבוהה (בממוצע) מבין כל האתרים בסקירה.

סגנונות: בעיקר קטעי ג'ז פיוז'ן, די הרבה סטילי דן, 36 קטעים עם צ'אק רייני על הבס.

מעבר לתווים: אין סימוני בית / פזמון וכו'.  

מיון וניווט: בסדר.  קישור ישיר לתווים מרשימה של כל הקטעים בעמוד אחד, ממוינת ע"פ שם הבסיסט.

קטע שכיף לי לנגן: Green Flower Street.

עוד משהו: מכיל די הרבה טרנסקריפשנים של סולואים בסגנון ג'ז פיוז'ן (ג'קו, ויקטור ווטן, ועוד)

7. bassinstructor.ca

מבחר: כ-450 קטעים. קטע חדש מתווסף בערך פעם בשבוע (אני חושב).

דיוק: חלש.  לפעמים כתוב תפקיד שגוי (וקל יותר מהמקור), למשל ב-My Life.  לפעמים יש פיקשושים ריתמיים רציניים (למשל לפני הפזמון ב-Come on Eileen יש במקור תיבה של שני רבעים, אבל בתווים אין).  הרבה פעמים לא מופיעים בתחילת השורה הבמולים/דיאזים של הסולם, אפילו כשצריך שלושה (למשל On the Border).  עוד כל מיני טעויות.

דרגת קושי: בינונית.

סגנונות: פוקוס כמעט מוחלט על רוק ופופ לבן.

קליפ יוטיוב: אין, אבל פעם היו קישורים לערוץ היוטיוב של בעל האתר, עם קאוורים שלו לקטעים.

מעבר לתווים: שורות טאבים מופיעות לסירוגין עם שורות תווים, חבל.

מיון וניווט: ככה ככה. יש קישורים לכל הקטעים מטבלה סטטית אחת, ממוינת לפי שם האמן.

קטע שכיף לי לנגן: Time of the Season.

עוד משהו: לרוב הקטעים יש גם קישור לקובץ Guitar Pro.

8. four-strings-basslessons.blogspot.com

מבחר: כ-250 קטעים.

דיוק: טוב, אבל זה פחות חוכמה עם השירים האלה.

דרגת קושי: הכי נמוכה מבין כל האתרים בסקירה.

סגנונות: בעיקר להיטי רוק ופופ.

קליפ יוטיוב: יש, אם כי בהרבה מקרים הקישורים מתים.  לפעמים יש קישור לקאוור בס של בעל האתר.

פורמט תווים: תמונה. אפשר לקבל גישה ל-pdf תמורת 2$ בחודש.

מעבר לתווים: סימוני טאבים מעצבנים צמוד לתווים.

מיון וניווט: גרוע.  הכל נמצא בתוך בלוג, ופוסטים עם טרנסקריפשנים מופיעים בין פוסטים אחרים.  לא מצאתי באף מקום רשימה מסודרת של כל הקטעים. בתחתית כל עמוד מסתתרת תיבת חיפוש שעוזרת כשמחפשים משהו ספציפי.

קטע שכיף לי לנגן: One of these Nights.

עוד משהו: בנוסף לפוסטים של הטרנסקריפשנים יש פוסטים לימודיים, שלא התעמקתי בהם.  חלק מהפוסטים האלה כתובים בכלל בגרמנית, כך שלא הייתי יכול להתעמק גם אילו רציתי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

היי

huckbuc - מעולה, מאוד מועיל !!

אני מציע את האתר "יאללה בס" של הדס טריינין . https://www.yallabass.co.il/

הדס היא מורה לבס באיזור המרכז ובאתר שלה יש חומר רב של יוצרים משלנו מכול הסגנונות +  מחו"ל.

היא  מצרפת לרובם גם סירטוני יוטיוב של הדגמות שלה + דפי PDF של תווים ולפעמים TAB.

בנוסף יש באתר חומרי לימודי.

לדעתי האתר מעולה  והדס גם זמינה מאוד בדוא"ל שלה.

huckbuc - אולי תוסיף אותה לסקירה שלך? לדעתי שווה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• 4 שבועות מאוחר יותר...

מסיבה לא ברורה כתבתי היום טרנסקריפשן לתפקיד הבס ב"סע לאט" של אריק איינשטיין.  קליק על התמונה יגדיל אותה.  אפשר להעלות לכאן רק קבצי תמונה, אז מי שרוצה pdf מוזמן לכתוב לי בפרטי.  הערות ותיקונים יתקבלו בברכה.

913216940_driveslowly-1.thumb.png.dc1b677efbd093bb36eca7bde12b8ac2.png

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מעולה יובל, אחלה טרנסקריפשנס!
בסע לאט: תיבה אחרונה בשורה שלישית לפני הסוף נדמה לי שה one לא מנוגן. וגם דרוש תיקון קל בשורה הלפני אחרונה בתיבה ראשונה ותיבה רביעית לפני הסוף.

בשטח ההפקר בתיבות 25 ו 42 נדמה לי שהוא מנגן מי נמוך יחד עם המי שכתבת. בתיבה שמגיעה מיד אחרי הוא מנגן כמו שכתבת, מי בשריג 7 במיתר A.

אקשיב אח"כ גם לשלום חנוך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה רונן!  צודק במאה אחוז ב"סע לאט", תיקנתי.  אשמח אם תוודא שזה מה שהתכוונת.

לגבי "שטח ההפקר" - אני לא בטוח שאני שומע שם תוספת של אוקטבה למטה.  השיר הוא גם בסולם מי במול, ולא מי, כך שצריך בס 5 מיתרים (שאני לא חושב שהיתה לאלון נדל בתקופה ההיא) או כיוון מיוחד בשביל לנגן את הצליל הזה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כן, כמובן מי במול. טעות שלי.

הקשבתי היטב עם אזניות. בוודאות מנוגן שם מי במול נמוך, ארוך יותר מהמי במול בתפקיד השוטף. אני די בטוח שהוסיפו את התו הזה בטייק נפרד. זה קורה פעמיים, פעם בכל פזמון.

בסע לאט תיבה 135 הורדת שמינית אחת יותר מדי... רק הראשונה לא מנוגנת.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בשמיעה חוזרת אני חושב שגם אני שומע שם עכשיו את המי במול הנמוך.  מעניין, ויכול להיות באמת שזאת העלאה נוספת.  בכל אופן, מתוך התחשבות בבסיסטים בעלי גיטרות 4 מיתרים בלבד (אני ביניהם), אני משאיר את הטרנסקריפשן כמו שהוא.  ב"סע לאט" הוספתי בחזרה את השמינית השנייה מתוך השניים שירדו, באמת לא הייתי בטוח.

ואני מחכה בהכנעה לחוות דעתך על השיר של שלום חנוך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מעולה "על פני האדמה". דייקת עם ההפסקות. יש המון משמעות לאורכים של הצלילים, לאופן בו הם מתחילים ולא פחות חשוב, איך ומתי הם מסתיימים.

אגב, אשמח לקבל את ה  pdfים.

ועוד אגב, כתוב למעלה transcribed by...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה! הגיעו.
דבר נוסף שחסר לי, למרות שזו החלטה אסטרטגית ולא טעות, זה אקורדים מעל החמשה. כמוזיקאי אני רוצה לראות ולהבין (עוד לפני שאני מנגן) את הסביבה והסיפור ההרמוני. זה עוזר להבין את התפקיד הכתוב, מאפשר לנגן תפקיד הרמוני (על הבס או על כלי אחר) ובכלל לספק תמונה כוללת ושלימה של השיר. כמובן שזה דורש משמעת עצמית כשקוראים את התפקיד לא להתפתות לנגן רק שורשים לפי האקורדים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בתאריך 15.3.2020 at 09:43, RT כתב:

תודה! הגיעו.
דבר נוסף שחסר לי, למרות שזו החלטה אסטרטגית ולא טעות, זה אקורדים מעל החמשה. כמוזיקאי אני רוצה לראות ולהבין (עוד לפני שאני מנגן) את הסביבה והסיפור ההרמוני

Yep

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רונן - מסכים אתך לגמרי.  אוסיף אקורדים בהמשך.  עד שזה יקרה, הנה עוד טרנסקריפשן: "יו יה" של כוורת, כמובן עם אולארצ'יק על הבס (מנגן במפרט, אם אני לא טועה).  יש שם לא מעט פינות שלא הייתי בטוח בנוגע אליהן, אז אשמח שוב לפידבק.

1312432556_yoya-1.thumb.png.d6275d7f02656d1cd993475c321c4cef.png

1667804506_yoya-2.thumb.png.ba231abfff74d51dc6b77a248c4e1836.png

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

צור חשבון חדש או התחבר לחשבון קיים בכדי להגיב

עליך להירשם בכדי לכתוב תגובה

צור חשבון

פתח חשבון בפורום. זה קל ומהיר!

הירשם לפורום

התחבר

משתמש רשום? התחבר כאן.

התחבר כעת