Jump to content
שים לב! מטעמי אבטחה ההתחברות לפורום אפשרית כעת רק על ידי כתובת האימייל ולא שם התצוגה שלך. ×
iBass Logo

ג'ף אמריק - טכנאי ההקלטות של הביטלס

huckbuc

Recommended Posts

אתמול גמרתי לקרוא את Here, there and everywhere - הממואר של ג'ף אמריק על העבודה שלו כטכנאי עם הביטלס.  ספר מרתק ומומלץ לכל מי שמתעניין בביטלס, המוזיקה של הסיקסטיז, והפקה מוזיקלית.

אמריק התחיל לעבוד באולפני EMI בגיל 15, וכבר ביום השני שלו שובץ לעבוד כעוזר טכנאי בהקלטת האלבום הראשון של הביטלס, שהיו אז אנונימיים כמעט לחלוטין.  הוא קודם לדרגת טכנאי ראשי כשהם התחילו לעבוד על Revolver, וליווה אותם צמוד לאורך כמעט כל המשך הדרך.

הספר עושה עבודה פנטסטית בלהציג את ארבעת הביטלס כדמויות רב-ממדיות, שמתפתחות לאורך השנים - מרחק אדיר מהתיאור החד-ממדי המקובל שלהם (ג'ורג' הוא "השקט והרוחני", רינגו הוא "המצחיק", וכו').  גם ג'ורג' מרטין ודמויות אחרות מסביבת הביטלס זוכים לתיאור מורכב, עם שיפוט מנומק של נקודות החוזק והחולשה שלהם, מקצועית ואישית.

יש בספר תיאורים מפורטים של עבודת האולפן.  סרג'נט פפר, למשל, הוקלט רק באמצעות טייפים של ארבעה ערוצים, והיה צריך אקרובטיקה טכנולוגית רצינית כדי לממש את החזון המוזיקלי של הביטלס.  הייתי שמח אילו הוא היה נכנס עוד יותר לפרטים הטכניים, אבל בספר שמיועד לקהל הרחב זה מן הסתם בלתי אפשרי.

לאמריק היה קשר אישי טוב במיוחד - וגם הערכה מקצועית גבוהה - כלפי מקרטני.  לא ידעתי, למשל, שבניסיון לשחזר את סאונד הבס המלא של מוטאון, ששניהם אהבו, הוא הקליט את מקרטני בכמה קטעים (למשל ב-Paperback writer) כשהמיקרופון הוא רמקול גדול שמונח מול מגבר הבס.

הכתיבה בד"כ מהנה וקולחת, מן הסתם בזכות העיתונאי האוורד מייסי, שמקבל קרדיט כמחבר-שותף.  החיסרון המרכזי שאני מוצא בספר הוא שבייחוד בהתחלה שלו, הכתיבה ארכנית יתר על המידה: כל מיני תיאורי מזג אוויר משעממים, או שתי פיסקאות (!) על איך אמריק והמזכירה של ג'ורג' מרטין הלכו להשיג בקבוק חלב בשביל הביטלס, כשהם עבדו באולפן ביום ראשון, רצו תה, אבל המזנון היה סגור (לא קרה שום דבר ראוי לציון ב"הרפתקה" הזו).  אבל זה בקטנה.  בסך הכל, כאמור - ספר מרתק ומומלץ.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ציטוט

כשהמיקרופון הוא רמקול גדול שמונח מול מגבר הבס.

הרבה אולפני משתמשים בטכניקה הזאת עד היום כדי להקליט תוף בס. נפוץ מאוד במטאל אבל לא רק

ולגבי הספר, יש למצוא אותו בארץ או שרק אמאזון וכד'?

עריכה אחרונה על ידי Duba
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא מצאתי, וגם אם היה בארץ, תמורת 18$ זה כנראה מה שהייתי עושה:

http://www.betterworldbooks.com/Here--There-and-Everywhere--My-Life-Recording-the-Music-of-the-Beatles-id-9781592402694.aspx

עריכה אחרונה על ידי Musical Dream
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 7 שעות, Duba כתב:

ולגבי הספר, יש למצוא אותו בארץ או שרק אמאזון וכד'?

לא יודע.  אני נמצא השנה בארה"ב, ושאלתי אותו מספרייה ציבורית.

לא מזמן גיליתי כאן את האתר abebooks.com, וקניתי דרכו לא מעט ספרים משומשים במחירים מצחיקים ועם אפס בעיות.  אני רואה שהספר הנ"ל נמצא שם עכשיו תמורת $8.48 כולל משלוח (בארה"ב), אז אם אתה מכיר מישהו שעומד להגיע לארץ מאמריקה, אולי תוכל להפיל את זה עליו (ואם לא אכפת לך לחכות עד יולי, המישהו הזה יכול להיות אני).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני נוהג לקנות ספרים באתר book depository

יש שם כמעט הכול והמשלוח בחינם

גם הספר הזה ישנו שם במחיר 49.96 ש"ח 

https://www.bookdepository.com/Here-There-and-Everywhere-Geoff-Emerick-Howard-Massey/9781592402694?ref=grid-view

Free delivery worldwide

נראה לי שווה לאור מחירי הספרים והמשלוחים של אמזון ואתרים אחרים.

בהצלחה

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• 1 שנה מאוחר יותר...
  • 2 שנים מאוחר יותר...

צור חשבון חדש או התחבר לחשבון קיים בכדי להגיב

עליך להירשם בכדי לכתוב תגובה

צור חשבון

פתח חשבון בפורום. זה קל ומהיר!

הירשם לפורום

התחבר

משתמש רשום? התחבר כאן.