Jump to content
שים לב! מטעמי אבטחה ההתחברות לפורום אפשרית כעת רק על ידי כתובת האימייל ולא שם התצוגה שלך. ×
iBass Logo

עד כמה כבל משפיע על הסאונד?

iBass

Recommended Posts

כפי שכתבתי בכותרת, מעניין אותי לקרוא מה דעתם של אחרים בנושא הזה.
יש כבלים ב-20 שקלים וכבלים ב-400 שקלים.

אני מתאר לעצמי שכבל מרעיש זה לא דבר טוב, אבל האם באמת הכבלים היקרים, שמתיימרים להיות סופר איכותיים, עם סיכוכים וטכנולוגיות למיניהם, שווים את המחיר ומצדיקים את עצמם?

הנה דוגמא לכבל שיכול להגיע לאזור ה-300 דולר(!!)...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הטענה היא שלכבל ארוך מאד, או לאלקטרוניקה פסיבית, זה משפיע. ההשפעה העקרית היא הנחתה של הגבוהים עקב קיבול, וההשפעה המשנית היא רעש. הנחתה של הגבוהים היא לא דבר רע בפני עצמו (בשביל זה יש כפתור ״טון״), ולכן יש גם מכשירים (למשל המקלטים האלחוטיים של line-6) שמאפשרים לדמות כבלית באורכים שונים, ויש גם כבלים שיש להם בכוונה קיבול גבוה (גיטריסטים משתמשים בהם - הם מסולסלים כאלה - שכחתי איך קוראים).

עוד שיקול באיכות של כבל הוא איכות ההרכבה הכללית, איכות החומרים (אני למשל תמיד מעדיף עטיפה ארוגה), עמידות לדריכות ולחצים, ואיכות המחברים. מתברר שמחברי PL הם לא דבר כ״כ סטנדרטי, ויש למשל בשוק אורכים טיפה שונים וקטרים טיפה שונים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

עוד מקרה אחד מני רבים שבו כל מני אנשי שיווק ומוכרים בחנויות מוסיקה מצליחים לעבוד על נגנים מסכנים כדי שיקנו דברים יקרים

יש לי כבל 5 מטר של KI-SOUND שקניתי ב50 שקל לפני 6 שנים בערך. הוא עבר הכל - דרכו עליו בהופעות, בעטו בו בהקלטות, אפילו תליתי עליו כביסה כמה פעמים. 

אחרי כל זה, הוא מנגן בדיוק כמו ביום הראשון בלי רעשים ובלי כלום, בדיוק כמו הmonster cable שלי שקניתי ב200 שקל.

מוריס, שים לב שאותה החברה שמוכרת כבל גיטרה ב300 דולר, מוכרת כבל חשמל ב180 דולר.כן כן, חשמל.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

היתה עוד איזו חברה שמכרה כבל קומקום ב-99 דולר. היא אפילו גייסה את ויקטור לפרסם אותם (נו, מה הפלא שמוכרים את הכבל ב-99 דולר, צריך לשלם לויקטור).

זוהר, אני איתך בשאלה. אני בספק אם מישהו באמת מרגיש הבדל, במיוחד כשאתה מנגן עם אנשים אחרים וחשוף לגיטריסטים רועשים ומתופפים עם אגו באורך הכבל.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אגב.. בתור מי שעושה מיקסים במוניטורים אש ואולפן מטופל אני גם שאלתי אם מישהו שומע את ההבדל בין flac לmp3 320

ואני לא שמעתי. אבל יש לי חברים שניצחו בבליינד טסט

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 7 שעות, iBass כתב:

היתה עוד איזו חברה שמכרה כבל קומקום ב-99 דולר. היא אפילו גייסה את ויקטור לפרסם אותם (נו, מה הפלא שמוכרים את הכבל ב-99 דולר, צריך לשלם לויקטור).

זוהר, אני איתך בשאלה. אני בספק אם מישהו באמת מרגיש הבדל, במיוחד כשאתה מנגן עם אנשים אחרים וחשוף לגיטריסטים רועשים ומתופפים עם אגו באורך הכבל.

199 דולר. אל תזלזל בויקטור, הוא לא כזה זול 

http://www.essentialsound.com/product/Wooten_MCord-PRO_Cord.html

אגב, אני בטוח שגם לבד בבית, בלי אגו, לא תשמע שום הבדל.

נ.ב: כל השרשור הזה נתן לי רעיון לסרטון. יש לי מלא כבלים מכל המינים והסוגים זרוקים בבית, אולי אני אעשה "דמו", כדי לחזק או להפריך את הטענה שאין שום הבדל בסאונד

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הצורה המדעית לבדוק את העניין תהיה לחבר את הכבל לגיטרה מצד אחד ולספקטרום אנלייזר מצד שני ולמדוד בדיוק אילו תדרים עוברים/מונחתים וכו'. זאת לא רק בדיקה מדעית בלבד אלא יכולה גם להשפיע מכיוון שכאשר סיגנל כזה יכנס דרך קונסולה עם ממירים איכותיים או יפעיל אפקטים מסויימים יש סיכוי שה"מידע הנוסף" שבסיגנל שעבר את המסלול המיטבי יעשה הבדל.

השיטה המדעית הזאת כמובן לא מוסיפה או מורידה משיטת המדידה החשובה באמת - האוזן ואנושית והשאלה האם בתכלס נשמע הבדל כלשהו.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

נראה לי שיהיה מסובך לכמת פיזיקלית/מדעית את ההשפעה של הכבל, מכמה סיבות.

מסכים אתך שהשורה התחתונה היא מבחן שמיעה.  אני מוכן להמר ביחס של 1:5 שבמבחן A-B עיוור, אף אחד פה בפורום לא יוכל להבדיל באופן קונסיסטנטי בין הכבל הכי יקר בשוק לכבל סביר, נניח כזה שעולה עשירית.  בשמחה אשתתף בניסוי שייבדוק את זה.  (שימו לב שאני מתייחס אך ורק לצליל שנוצר דרך הכבל - הגיוני בעיניי שכבל יקר יותר יהיה עמיד יותר, עם הלחמות טובות יותר, וכו').

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ברור שהכוונה לשמיעה תכלס. את רוב המוזיקאים לא מעניינת פיזיקה ואני בטוח שרוב המוכרים שמוכרים כבלי "בוטיק" לא פתחו ספר פיזיקה מימיהם.

זכור לי שפעם מישהו בטוקבס עשה מבן שמיעה בין ג'ז בס, לבין דיקט שהוא הכין ממנה בס אז חשבתי לעשות משהו דומה:

מבחן שמיעה A-B בין המונסטר כבל שלי, שנקנה ב50 דולר לבין כבל גיטרה באותו האורך שאני אלחים מכבל חשמל. כן כן, הכבל הלבן התלת פאזי.

ההנחה שלי - אף אחד לא ישים לב להבדל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מוריס, הכבל שנשמע הכי טוב שנתקלתי בו (ויש לי אחד) הוא Evidence Audio Forte.

וכן, יש הבדל משמעותי בין סאונד שנותנים כבלים.

עשיתי מזמן מבחן החלפה ברעש געש, ניגנתי על בוקסה 8X10, וראש מנורות 300 וואט של Markbass, עם גיטרה של tobias (כך ששני הקצוות האלה היו איכותיים ללא ספק).

היה הבדל משמעותי מאד בין שני כבלים שונים של EA:

Forte (שקניתי ומשתמש בו עד היום כבר 8 שנים), והLyric, שהיה יותר עמום עם פחות תדרים גבוהים.

הכבלים של klotz בכלל לא היו ברמה הזאת.

הפורטה יקר מאד (נמכר אז בחנות ב200 ש"ח ל-3 מטר), אבל לא משהו שאי אפשר לעמוד בו:

http://www.ebay.com/itm/Evidence-Audio-Forte-Instrument-Cable-15-Feet-Straight-To-Straight-FTSS15-/371550334968?hash=item5682202ff8:g:rakAAOxyOM5Rbu91

אם זה עוזר לשכנע אז אלן קארון משתמש בהם :)

עוד כבלים שמעניינים אותי הם LAVA SOAR.

שלח לי את הכתובת שלך בפרטי, אני שולח לך את הפורטה לניסיון לחודש.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שי, קודם כל תודה על ההצעה.

תכלס, זה שקארון משתמש בכבל לא מוכיח לי כלום, הוא בטח מקבל כסף בשביל זה ואם לא אז סביר להניח שהכבלים לא עולים לו אגורה.

השאלה והטענה שבגינה פתחתי בכלל את הנושא היא האם כבלים המתיימרים להיות טובים יותר מסיבות כאלה ואחרות, באמת טובים יותר ושווים את המחיר המופקע שלהם. כפי שכתבו לפני, לדעתי לא ולדעתי דוחפים לנו כל מיני פרמטרים טכניים שסביר להניח שלחצי מאיתנו אין מושג מה הם אומרים ומה סיכוך כזה או אחר עושה, ואנחנו קונים (או שלא) את תרגילי השיווק המתוחכמים ומשתכנעים שכבל שעולה 300-400 שקל באמת ישפר לנו את הצליל לעומת כבל זול נניח ב-80 שקלים.

במבחן המציאות, כלומר בחדר חזרות עם נגנים נוספים או בהופעה על במה ממוצעת, גם אם באמת הכבל היקר יעשה את מה שמוכריו הבטיחו, אוזן ממוצעת בטוח לא תרגיש בהבדל כלשהו! אולי במעבדה בתנאים אופטימליים ומכשור מדידה מתאים, אבל באוזן אני לא מאמין.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מראש אני מניח שקהל היעד למוצרים כאלה אלה אנשים שחשוב להם (מהסיבות שלהם - פלצנות/צורך אמיתי כלשהו/אחר) הוא מצומצם מאוד. אין ספק שבחדר חזרות, יחד עם הרכב שמנגן אין שום סיכוי בעולם שתרגיש באיזשהו הבדל.

כל אחד עושה את עבודתו - הנגן מנגן, היצרן מייצר, והמוכר... טוב, הוא מוכר O0

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ההבדל שזכור לי היה בין שני כבלים של אותה חברה שציינתי - evidence audio, 2 , שני כבלים איכותיים, אבל היה ביניהם הבדל

מאד משמעותי בסאונד, לא משהו שצריך לדמיין, אחד היה כאילו כפתור "טרבל" דמיוני פתוח עד הסוף עם סאונד יותר עוקצני, והשני היה על אמצע, 

דבר די צפוי, שאם יהיה שינוי הוא יהיה בחלק העליון של התדרים. 

אופי הכבל תלוי בחומרים ובמבנה, ובגלל השפעה של אלה על הקיבול למטר, קיימת השפעה של תופעות ה- high pass \ low pass שמאפיינות קבלים. (capacitor)

כלומר תתייחס לכבל כקופסה שחורה שקובעת לך איזה תדרים יעברו ואיזה לא, ובאיזה חוזק. לכן מראש הגיטרה והמגבר יקבעו אם בכלל תוכל לשים לב לכל זה.

http://www.evidenceaudio.com/

והנה מאמר שמצאתי כרגע על הנושא:

http://www.soundonsound.com/sos/nov09/articles/guitarcables.htm

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ארכיון

הנושא הזה הועבר לארכיון והינו סגור לתגובות.

• Create New...